Home WiadomościZ kraju Sercanie: Wakacyjne szlaki z Jezusem

Sercanie: Wakacyjne szlaki z Jezusem

Redakcja

sercanie.plDuszpasterstwo powołań „Młodzi sercanie” podsumowało wakacyjne czas. Wypełniły go turnusy: Jezus & piłka nożna” oraz „Jezus & Tatry”. 

Spotkania wakacyjne dla młodzieży męskiej, organizowane przez duszpasterstwo powołań, obejmowały w tym roku trzytygodniowe turnusy szkółki piłkarskiej pod tytułem „Jezus & piłka nożna”, a także jeden tydzień wędrówki po Tatrach zatytułowany „Jezus & Tatry”. We wszystkich spotkaniach, które odbyły się w Stadnikach, Pliszczynie i Gliczarowie Górnym wzięło udział 76 uczestników.

Pierwsze spotkanie „Jezus & piłka nożna”, odbyło się w Stadnikach od 12 do 18 lipca br. Do seminarium przyjechała grupa 16 uczestników z Kałkowa, Chmielowa, Koszyc Małych, Kóz, Mazańcowic k. Bielska-Biała, Brzezowej k. Dobczyc, Chochołowa i Biskupie Kolonia k. Lublina. Codzienny program obejmował do czterech godzin treningu piłkarskiego pod okiem trenera, Tadeusza Kamińskiego – taty ks. Sławomira Kamińskiego SCJ, który był kiedyś piłkarzem, trenerem i kierownikiem Motoru Lublin. Uczestnicy codziennie brali udział w półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, w Eucharystii, a także rozważali na czym polegają uczynki miłosierne co do ciała. Popołudnia i wieczory wypełnione były grami sprawnościowymi, spotkaniami z misjonarzami, a także zwiedzaniem Krakowa. Grupa, dzięki kibicom z Dobczyc, była na meczu Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze.

Od 18 do 25 lipca br. odbyło się spotkanie wakacyjne dla ministrantów, lektorów i młodzieży męskiej z gimnazjum i szkoły średniej w postulacie Pliszczynie. Uczestniczyło w nim 21 uczestników z: Pliszczyna, Bełchatowa, Krakowa, Dorohuczy, Winiar, Kędzieżynki, Stadnik, Gorajca i Czarnegostoku k. Radecznicy, a także Opoczna. W programie także była codziennie półgodzinna adoracja oraz Msza święta, jak również spotkanie dyskusyjne. Uczestnicy trenowali piłkę nożną pod okiem trenera Tadeusza Kamińskiego. Zwiedzano także Lublina i okolice Pliszczyna.

Prawie w tym samym czasie, bo od 19 do 25 lipca trwała druga tura wakacji sportowych w Stadnikach, tym razem dla podstawówki. Do seminarium przyjechało 27 młodych ludzi z: Belchatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Białegostoku, Boguszy, Wiśniowej, Poznachowic Dolnych, Sosnowca i Krakowa-Płaszowa. Zajęcia sportowe prowadził Bartłomiej Polonczyk z kluby „Raba Dobczyce”. Spotkanie, oprócz piłki nożnej, obfitowało także w inne atrakcje, m.in. konkursy zręcznościowe. Uczestnicy codziennie modlili się podczas adoracji na różańcu, brali udział we Mszy św., a także w dyskusyjnych spotkaniach zatytułowanych: „Poszukiwacze skarbu”. W ostatnim dniu zwiedzili w Krakowie Łagiewniki i stadion Wisły Kraków.

Kolejne spotkanie to „Jezus & Tatry”. Uczestnicy przyjechali z: Oberderdingen /Niemcy/, Borku Szlacheckiego, Pilzna i okolic, Szczawnicy, Lublina, Klęczan k. Gdowa, Janowic k. Koszyc Małych i z Węglówki. Miejscem spotkania był Gliczarów Górny. Cztery dni wędrówki po Tatrach były także okazją do refleksji na tajemnicą uczynków miłosierdzia co do ciała. Każdego dnia przeżywano Mszę św., oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

Młodym ludziom towarzyszyło w czasie wakacyjnych spotkań 3 księży, oraz 4 kleryków. Opiekę medyczną sprawowali przeszkoleni ratownicy medyczni. Wśród uczestników dało się zauważyć pasję do piłki nożnej, oraz pieszych wędrówek /z przewagą jednak piłki nożnej/. Młodzi ludzie zaskakiwali chęcią dyskusji i modlitwy na różańcu podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Najmłodsza grupa w ostatni wieczór sama poszła odmawiać różaniec do kościoła, gdy się dowiedzieli, że mama jednego z uczestników nagle została zabrana do szpitala. Tematyka powołaniowa, a może bardziej modlitwa o odkrycie osobistej drogi życiowej, zarezerwowana była na ostatni dzień spotkań.

Wszystkim współbraciom gorąco dziękuję za zaangażowanie się w tę formę animacji. 

Ks. Jacek Szczygieł SCJ

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda