Home WiadomościZ kraju Sercańska młodzież rozpoczęła Rok Wiary

Sercańska młodzież rozpoczęła Rok Wiary

Redakcja

„Przez wiarę żyjemy także i my” – słowa Papieża Benedykta XVI z listu ogłaszającego Rok Wiary stały się inspiracją do czuwania młodzieży sercańskiej, tym razem w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gospodarze tego miejsca, ks. Stanisław Jaskuła i ks. Paweł Leszko, potrafili włączyć w przygotowanie spotkania wiele osób z parafii i spoza niej, co sprawiło, że czuwanie było wydarzeniem dla całego Ostrowca.

Blisko 300 osób zgromadziło się najpierw w centrum Ostrowca przy Kolegiacie św. Michała i pomniku Jana Pawła II, by rozpocząć spotkanie od prezentacji grup i przedstawienia tego, co w ich miejscowości, parafii i sercu zostało po Janie Pawle II. Osobiste refleksje młodych, krakowskie okno w siedzibie kurii, szczególne eksponaty, które posiada Węglówka, turniej piłkarski: „Strzel gola dla Karola”– to tylko niektóre z wymienionych elementów dziedzictwa Jana Pawła II. Kolejnym punktem spotkania była różańcowa procesja, która przemierzała ulice Ostrowca i Denkowa. Rozważanie tajemnic różańcowych, śpiew odbijający się często echem do bloków i mgła, która zaczęła nas otulać, tworzyły niepowtarzalną atmosferę modlitwy, ale też jasnej deklaracji wiary wobec świata.

Spotkanie w kościele rozpoczęło się od słów przywitania proboszcza parafii, ks. Stanisława Jaskuły i konferencji-świadectwa s. Małgorzaty Chmielewskiej ze wspólnoty „Chleb Życia”. Jakubowe słowa: „Wiara bez uczynków jest martwa”, w jej ustach nabrały bardzo realnego i współczesnego wymiaru. Słowa mocne, zdecydowane, wywołujące może nawet czasem sprzeciw, ale przepojone głęboką wiarą i doświadczeniem życiowym.

Po przerwie, podczas której mieliśmy okazję spróbować ostrowieckiego bigosu i poczęstować się drożdżówkami, rozpoczęło się nabożeństwo pokutne, które było swoistym monologiem człowieka umiejącego „poszufladkować” swoje życie tak, by „na wszystko” znalazła się odpowiednia przegródka, którą gotowy jest otwierać i zamykać w razie potrzeby – w tym wszystkim może jednak braknąć elementu łączącego, integrującego. Dopiero Chrystus otwiera te wszystkie szufladki naszych pomysłów na życie i swoją krwią podpisuje je słowami: „Wykonało się”, sprawiając, że nawet przekleństwo staje się błogosławieństwem.

Msza Święta, sprawowana już w niedzielę około godz. 1 w nocy, zawierała szczególny element, który formalnie rozpoczynał nasze sercańskie przeżywanie Roku Wiary. Mszalne „Credo” połączone było z oddaniem czci Krzyżowi oraz odnowieniem tajemnicy Chrztu Świętego – przypomnieniem chwili, gdzie nasza wiara się zaczęła. Każdy uczestnik otrzymał też obrazek z wizerunkiem Chrystusa – Pantokratora z katedry w Cefalu oraz tekstem modlitwy osobistej opartej na wyznaniu wiary.

Podsumowaniem spotkania niech będą słowa s. Małgorzaty, która na swoim blogu, zaraz po spotkaniu, napisała taką notkę: „Spotkanie z młodzieżą, tym razem z parafii Księży Sercanów. 300 sztuk, z całej Polski. W nocy będą się modlić i śpiewać, a rano w autokar i do domu. Jeśli ktoś mówi źle o młodzieży i ich duszpasterzach, to jest niepoważny”.

Za: www.scj.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda