Home WiadomościZ kraju Sesja naukowa o życiu, wierze i szczęściu

Sesja naukowa o życiu, wierze i szczęściu

Redakcja

O życiu, wierze i szczęściu debatowano we wtorek w Oświęcimiu z okazji przypadającej w tym dniu 72. rocznicy deportacji św. Maksymiliana do KL Auschwitz.

Zdaniem szefa diecezjalnego Radia „Anioł Beskidów” ks. Jacka Pędziwiatra, paradoksalnie o. Kolbe mógł być szczęśliwy nawet w obozie, bo dla niego szczęściem był sam Bóg.

„Pierwszy tekst w ‘Rycerzu Niepokalanej’ o. Kolbe napisał o szczęściu, że nie znajdzie się go w zabawie, we władzy, w jakiejś popularności, w sławie, a jedynie w Bogu. Droga św. Maksymiliana do szczęścia to totalne, całkowite oddanie się Chrystusowi, nawiązanie z Nim mocnych relacji, zatracenie się w Nim” – przekonywał kapłan, znawca życia Świętego.

Wiarę św. Maksymiliana dokładniej opisał inny prelegent, kustosz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach o. Piotr Cuber. W jego opinii wiara franciszkanina z Niepokalanowa nie była naiwna, płytka, ślepa czy bezrefleksyjna.

„Wiara męczennika z Auschwitz jest przykładem wiary żywej, wiary opartej na mocnych fundamentach wyniesionych z domu rodzinnego, praktykowanej i pogłębianej w Zakonie” – zauważył wykładowca teologii duchowości.

„Przez całe swoje życie był pilnym uczniem w szkole Maryi Niepokalanej. Prymusem, który praktykował wiarę na wzór Maryi w sposób głęboki i rozumny. Egzamin z wiary zdał na ocenę celującą” – dodał o. Cuber.

Przełożony z Harmęż podkreślił, że o. Kolbe umarł tak, jak żył, że jego śmierć męczeńska była konsekwencją jego całego ofiarnego życia. Że nie był to nagły, niespodziewany poryw serca.

Gościem specjalnym sesji naukowej – „Kolbiańskiej Szkoły Życia” był red. Tomasz Terlikowski z portalu „Fronda” i Telewizji Republika.

Publicysta publicznie stawiał zgromadzonym w auli pytania, czy na co dzień chcą być ze św. Maksymilianem, czy jego oprawcami; czy są po stronie ojca Kolbego, czy tych, którzy chcą decydować, kto ma prawo do życia, a kto nie; czy chcą budować na fundamencie moralności chrześcijańskiej, czy nie; czy chcą budowy laickiej, nie-chrześcijańskiej Europy, czy nie?.

Redaktor Terlikowski uświadamiał zebranym, że współcześni chrześcijanie są podobnie konfrontowani z pytaniami o życie i śmierć, jak kiedyś. Że dziś istnieją również cele śmierci, w których umierają ludzie z głodu. Że nadal stajemy wobec pytania, czy każdy człowiek jest człowiekiem i w związku z tym ma prawo do życia, czy nie.

„Auschwitz dziś żyje w klinikach aborcyjnych, gdzie dokonuje się dzieciobójstwa. Auschwitz się rozszerza” – spointował.

Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu dr Maciej Mączyński stwierdził, że dobrze się składa, iż sesja kolbiańska odbywa się w murach tej uczelni, ponieważ jej patron rotmistrz Witold Pilecki ma wiele wspólnego z o. Maksymilianem.

„Dla naszego patrona te same wartości, co dla św. Maksymiliana były ważne: miłość bliźniego, honor, ojczyzna, wiara” – przypomniał prorektor.

Prezydent Miasta Oświęcimia Janusz Chwieruta powiedział, że ta sesja wpisuje się w misję miasta.

„Naszym celem powinna być edukacja. Powinniśmy dbać, aby z tego miejsca wypływał ważny głos, że nie powinno się to już więcej nigdy zdarzyć” – mówił.

Włodarz miasta w imieniu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana wręczył nagrodę jednemu z głównych organizatorów Sesji – Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”.

„Za podziwu godną aktywność i zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy o św. Maksymilianie. Uznanie i wdzięczność i sympatię dla osób, i organizacji niestrudzenie podtrzymujących pamięć o Wielkim Człowieku. Ciągle potrzebujemy krzepiących przykładów bezinteresownego trudu i szlachetnych postaw w działaniach dla wspólnego dobra” – czytamy w uzasadnieniu.

Sesję naukową poprzedziła modlitwa przy Ścianie Straceń i złożenie kwiatów w Celi Śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz, a zakończyła msza św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych.

Po południu przewidziana była jeszcze projekcja filmu „Cristiada” w Oświęcimskim Centrum Kultury. To historia grupy kobiet i mężczyzn, z których każdy decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju.

Organizatorami „Kolbiańskiej Szkoły Życia” byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.

Sesja pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Prezydenta Miasta Oświęcim i Związku Gmin Związanych z życiem św. Maksymiliana organizowana jest w przypadającą w tym dniu 72. rocznicę osadzenia o. Kolbego w KL Auschwitz.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda