Home WiadomościZe Świata Kamerun: Marianki na misji w Atok

Kamerun: Marianki na misji w Atok

Redakcja

Co roku 18 maja, z okazji uroczystości ku czci bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego, na Mariankach gromadzą się wokół jego grobu pielgrzymi z całej Polski, głównie młodzież z naszych mariańskich parafii, która od piątku do niedzieli uczestniczy w specjalnie dla niej przygotowanym programie.

Nie mogliśmy wysłać od nas z Atoku na Marianki 120 młodych. Dlatego z inicjatywy ks. Yves’a Oumarou MIC, duszpasterza młodzieży, od 17 do 19 maja zorganizowaliśmy JASPAMA czyli “Marianki w Atoku”, wokół relikwii naszego Ojca Założyciela. Uroczystość była poprzedzona nowenną do bł. Stanisława i do Ducha Świętego. Każdego wieczora o 18.30, przez dziewięć dni, wierni gromadzili się w naszym kościele w Atoku na wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks. Yves. Odmawialiśmy Koronkę 10 cnót NMP i litanię do bł. o. Stanisława, prosząc o konkretną łaskę za jego wstawiennictwem. Ks. Yves w krótkiej katechezie ukazywał jakiś aspekt życia o. Papczyńskiego, aby przybliżyć wiernym jego postać. Nowennę zakończyliśmy 18 maja o godz. 10.00 i bezpośrednio po niej celebrowaliśmy uroczystą Mszę ku czci naszego błogosławionego Ojca Założyciela. Mszy przewodniczył ks. Krzysztof Pazio MIC, przełożony wikariatu kameruńskiego. Płomienną homilię wygłosił ks. Yves Oumarou MIC. W Roku Wiary kaznodzieja podkreślił wielką wiarę o. Papczyńskiego, który mimo bardzo wielu różnych trudności życiowych nigdy się nie zniechęcał, lecz modlił się wytrwale do Maryi Niepokalanej i ufając w Bożą Opatrzność niezłomnie szukał woli Bożej i odważnie ją pełnił w swoim życiu. Podziwiając dziś jego życie widzimy owoc jego współpracy z łaską Bożą. Pan dokonał w jego życiu i przez niego wielkich rzeczy, których my jesteśmy świadkami. Po Mszy św. wszyscy mieli okazję do oddania czci relikwiom bł. o. Stanisława, a następnie w ramach manifestacji wiary i szerzenia nabożeństwa do mariańskiego zakonodawcy, młodzież, ubrana w jednakowe, biało-niebieskie koszulki z wizerunkiem Ojca Założyciela, w towarzystwie innych wiernych – uczestników Eucharystii, wyszła w wielkiej procesji na główną ulicę naszej wioski, śpiewając pieśni ku czci o. Papczyńskiego. Wrażenie było tak wielkie, że – jak sami młodzi później opowiadali – kierowcy samochodów, mimo szerokiej drogi, sami się zatrzymywali, aby przypatrzeć się rozśpiewanemu orszakowi młodych.

O zachodzie słońca młodzież udała się do naszego ogrodu na modlitwę różańcową. Następnie, po kolacji, odbył się koncert – konkurs pieśni ku czci o. Papczyńskiego. Wygrała grupa z sąsiedniej parafii Ayos. Całość spotkania zakończyła uroczysta Msza św. w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Dodatkowym elementem końcowej części ,,Marianek w Kamerunie’’ były życzenia dla ks. Yves’a, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. Pełni Ducha Świętego i zaprzyjaźnieni z o. Stanisławem młodzi wrócili do domu w nadziei ponownego spotkania za rok.

Spotkanie młodych w Atoku było dla nas pomostem wiary i wspólnej czci naszego o. Założyciela, który nas połączył pielgrzymami na Mariankach w Górze Kalwarii.

Paweł Rawski MIC

Więcej na: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda