Home WiadomościZ kraju Sesja naukowa z okazji 100-lecia nuncjatury apostolskiej

Sesja naukowa z okazji 100-lecia nuncjatury apostolskiej

Redakcja

W poniedziałek, 20.05.2019 roku, w audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, odbyła się sesja naukowa organizowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Jej tematem była 100 rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

Pośród uczestników znaleźli się także zakonnicy, m.in. przewodniczący KWPZM w Polsce o. Janusz Sok CSsR i wiceprzewodniczący o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjałowie: ks. Zezon Hanas SAC z Warszawy i o. Paweł Zając OMI z Poznania, a także sekretarz wykonawczy KWPZM o. Robert Wawrzeniecki OMI. Można było zobaczyć na sali także innych zakonników, siostry zakonne i świeckich.

Moderatorem sesji został prof. Wojciech Tygielski z Uniwersytetu Warszawskiego. W pierwszej części powitał gości prof. Marcin Pałys, rektor UW oraz odczytany został list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, a Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio powitał wszystkich zgromadzonych, jako organizator wydarzenia.

Później głos zabrał Wiceminister Spraw Zagranicznych, Sekretarz Stanu ds. Europejskich, Konrad Szymański. Następnie można było wysłuchać wystąpienia Sekretarza ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej abp. Paula Gallaghera, który mówił nt. „Misja Arcybiskupa Achille Rattiego i dyplomacja papieska”.

Po tej głównej prezentacji zabrali głos 3. historycy: prof. Marek Konrat z Instytutu Historii PAN i UKSW w Warszawie „Papieże Leon XIII i Pius X a sprawa polska”, ks. prof. Stanisław Wilk SDB z KUL w Lublinie „Misja Nuncjusza Rattiego w Polsce” oraz bp prof. Jan Kopiec z Uniwersytetu Opolskiego z Gliwic „Kościół i społeczeństwo polskie wobec wyzwań odzyskanej niepodległości (1919-1936)”.

Na zakończenie abp Salvatore Pennacchio podziękował zebranym oraz władzom UW za możliwość organizacji tego wydarzenia i udział, zarówno znamienitych gości, prelegentów, członków korpusu dyplomatycznego, jak i słuchaczy duchownych i świeckich.

ORW

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda