Setna rocznica urodzin o. Łucjana Królikowskiego

„Piszę, aby pogratulować Ci setnych urodzin. Jesteś teraz nestorem Zakonu, a Twoje długie lata służby maluczkim Pana napełniają nas poczuciem wdzięczności i podziwu” – napisał w okolicznościowym liście o. Carlos Trovarelli, minister generalny naszego Zakonu. 7 września 2019 r. świętowano setną rocznicę urodzin najstarszego brata, o. Łucjana Królikowskiego.

Obchody jubileuszowe odbyły się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee (Massachusetts) w USA. Wziął w nich udział Maciej Golubiewski, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, a także o. Marian Gołąb i o. Jarosław Zachariasz, obecny i były minister prowincjalny krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

O. Łucjan rozpoczął formację zakonną w Niepokalanowie za czasów św. Maksymiliana M. Kolbego. Podczas II wojny światowej został zesłany na Syberię i tam wstąpił do Armii Polskiej. Ukończył studia w Bejrucie (Liban), a następnie przeniósł się do Afryki Wschodniej, aby zaopiekować się sierotami polskich uchodźców. O. Łucjan zorganizował przeprowadzkę tych sierot do Kanady i stąd ich rodziny zawsze miały dla niego niezwykły szacunek (o jego dobroczynnej działalności można dowiedzieć się z czterech książek, które sam napisał).

W 1966 r. został przeniesiony do Athol Springs (Nowy Jork), by podjąć pracę w radiu „Godzina Różańcowa Ojca Justyna”, nadającym programy po polsku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Później skierowano go do Chicopee (Massachusetts), gdzie pełnił posługę wikariusza parafialnego, a następnie zamieszkał w domu dla starszych zakonników w tym samym mieście.

Obecnie przebywa w ośrodku Matki Bożej Anielskiej w Enfield (Connecticut).

o. Jude Winkler, asystent generalny CFF

Za: www.ofmconv.net