Home WiadomościZ kraju Siedem murali na 800 lat

Siedem murali na 800 lat

Redakcja

dominikanie.plJubileusz 800-lecia zatwierdzenia Zakonu Braci Kaznodziejów przez papieża Honoriusza, który dominikanie obchodzą w bieżącym roku, jest dobrą okazją do zaznaczenia ich obecności w naszym mieście. Łódź znana jest jako miasto murali, dlatego wybór takiej formy wyrazu zdaje się być niejako oczywisty.

Projekt grupy twórców chrześcijańskich VERA ICON nawiązuje do wydarzenia opisanego w Libellusie bł. Jordana z Saksonii „Książeczce o Początkach Zakonu Kaznodziejów”. Przedstawiony jest tam opis wizji jaką miał św. Dominik. Zobaczył on „wysokie i piękne drzewo, na którego gałęziach mieszkała wielka liczba ptactwa. Drzewo się zatrzęsło, a gnieżdżące się na nim ptaki uciekły.”

Wizję tą ojciec Dominik przyjął jako znak rozesłania braci, co dla młodej wspólnoty (po pół roku od zatwierdzenia w grudniu 1216) było posunięciem zaskakującym. To wydarzenie ma charakter emblematyczny dla misji Zakonu: iść aż na krańce świata, by głosić Ewangelię o miłości Boga do człowieka.

Projekt murali na 800-lecie Dominikanów w Łodzi zakłada namalowanie na ścianie przy jednym łódzkich skrzyżowań wizji św. Dominika. (1) Różnorodne niebieskie ptaki siedzące na drzewku pomarańczowym rozlatują się na wszystkie strony, przypominając wezwanie zakonu do głoszenia Ewangelii teraz. Dookoła ukazany jest ciemny las symbolizujący świat.

Aby lepiej wyrazić idee projektu, postanowiliśmy przedstawić lecące niebieskie ptaki także na innych ścianach, tak aby wizja ich rozproszenia była czytelna. Takie murale powstaną np. przy ul. Próchnika. Murale towarzyszące wyrażają także prawdy dotyczące Zakonu Dominikanów.

Tuż obok klasztoru pojawi się malowidło zatytułowane Contemplare et contemplata aliis tradere, co znaczy: kontemplować i dzielić się owocami kontemplacji. Na muralu ukazany będzie św. Dominik czytający Biblię. Przed nim pojawią się niebieskie ptaki wyrażające duchowy sens lektury. Kontemplacja je przemienia, wylatują bardziej żywe, prawdziwe. Wylatują, aby przekazać nowinę dalej.

Nieco dalej, na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Zielonej ukazane zostaną ptaki budujące wspólnie wielkie gniazdo – kościół. Innocenty III, tuż przed spotkaniem ze św. Dominikiem, miał wizję, w której Dominik podtrzymuje kościół na Lateranie. Niebieskie ptaki, które dotarły także tutaj, w tym przypadku wyrażają duchowy sens wspólnego budowania kościoła.

Na ul. Żeromskiego pojawi się mural obrazujący walkę duchową. To co małe wygrywa z tym co wielkie. Walka duchowa objawia się w kontekście głoszenia prawdy. W końcu Veritas! brzmi wezwanie Zakonu. Można tu jako porównanie przytoczyć fragment fresku Andrea di Bonaiuto w Kościele Santa Maria Novella we Florencji – dominikanie nawracający heretyków.

Ostatni mural w tej serii planowany jest przy ul. Legionów. Wyraża on treść wiary chrześcijańskiej. Treścią ludzkiego życia jest pragnienie. Przyjmujemy dar Chrystusa, czyli wody żywej. Z niej chcemy czerpać.

Oficjalne zamknięcie projektu – 25 września. Do jego zrealizowania potrzebujemy jeszcze 50 tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz wspomóc dominikańskie MURALE to dowolną kwotę można wpłacić na poniższe konto:

36 1090 2705 0000 0001 0339 5965
Bank Zachodni WBK S.A. 5 Oddział w Łodzi
z dopiskiem „MURALE”

Więcej na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda