Home WiadomościZ kraju Wniebowzięcie NMP – główne uroczystości w Licheniu

Wniebowzięcie NMP – główne uroczystości w Licheniu

Redakcja

lichen.pl„We wdzięczności zawarty jest sprawiedliwy odruch serca obdarzonego łaskami. Wdzięczność zawiera w sobie szczególny klucz do Bożego i Matczynego serca, za sprawą którego łatwo będzie nam wyprosić potrzebne łaski” – powiedział bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej, który przewodniczył centralnym obchodom odpustowym ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (15.08).

Licheńskie uroczystości z okazji Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w tym roku odbyły się pod hasłem „Miłosierdzie Boże w życiu Maryi”. Przygotowanie do dzisiejszych obchodów rozpoczęło się już w sobotę, 13 sierpnia, a uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Antoni Dydycz z Drohiczyna. Wczoraj z kolei południowej Eucharystii przewodniczył ordynariusz włocławski, bp Wiesław Mering. Centralnym uroczystościom dziś, 15 sierpnia, przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Zieliński.

Dla licheńskiego Sanktuarium dzień 15 sierpnia jest wyjątkową datą. Tego dnia bowiem przypada rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej oraz rocznica objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce – w tym roku odpowiednio są to 49. oraz 166. rocznice tamtych wydarzeń.

Na początku dzisiejszej Eucharystii o godz. 12.00 przybyłych pielgrzymów powitał ks. kustosz Wiktor Gumienny MIC, który przypomniał, że za rok w licheńskim Sanktuarium obchodzić będziemy 50. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Dzisiejszy odpust rozpoczyna tym samym rok przygotowań do jubileuszu tego wyjątkowego wydarzenia z 1967 roku, kiedy to Czcigodny Sługa Boży Stefan Kard. Wyszyński włożył na głowę Pani Licheńskiej papieską koronę.

Przewodniczący Eucharystii bp Zbigniew Zieliński z Gdańska nawiązał do 15 sierpnia w kontekście tzw. cudu nad Wisłą w 1920 roku, dlatego podczas licheńskiej Mszy św. modlono się w intencji naszej Ojczyzny.

W homilii biskup z Gdańska odniósł się do licheńskiego Sanktuarium:

„Odwołując się do historii tego miejsca, a jeszcze wcześniej objawień pod Lipskiem, odkrywamy jak bogate i często podobne losy obecności Maryi wpisane są w nasze życie. Czy potrafimy dostrzec ślady, które Maryja pozostawia w każdym z nas, czy potrafimy przełożyć je na czyny” – pytał bp Zieliński.

W słowie wygłoszonym do wiernych zwrócił także uwagę na bogatą w treści dzisiejszą liturgię słowa, zwłaszcza czytanie z Apokalipsy św. Jana, „która przenosi nasze myśli ku przyszłości i każe nam, tu obecnym, spojrzeć na teraźniejszość przez pryzmat wieczności i przyszłości”.

Zdaniem kaznodziei częsty obraz świętych, których wzrok utkwiony jest w niebie, ale którzy osadzeni są mocno na ziemi, jest obrazem chrześcijanina, który w codziennym życiu ma myśleć i zdążać do nieba.

Pytał także, czy w swoim codziennym życiu jesteśmy apostołami Jezusa i Jego Matki. Zdaniem biskupa Zielińskiego życie, które otrzymaliśmy w darze od Pana Boga, jest naszą odpowiedzialnością.

Nawiązał także do wspomnianego wcześniej cudu nad Wisłą z 1920 roku. Mówił, że bohaterscy obrońcy Warszawy nie przestraszyli się sowieckiego najeźdźcy i stanęli do nierównej walki.

„Stają naprzeciwko dużo słabsi, ale jednocześnie mocniejsi, bo zjednoczeni, zachwyceni odzyskaną wolnością i chęcią jej utrzymania, i bogaci wiarą – obrońcy Warszawy. I zwyciężają” – mówił biskup gdański.

Z troską w głosie zachęcał, aby tej wolności, którą nasi przodkowie z trudem wypracowali, dziś nie zmarnować: -„Gdy przyglądamy się życiu wielu ludzi widzimy, że dla niejednych życie w wolności jest dużo trudniejsze, niż w zniewoleniu”. Odniósł się w tym miejscu do narodu wybranego, który wyszedłszy z Egiptu, nie potrafił wykorzystać danej im wolności i docenić tego daru. –„Trzeba było, by wymarło to pokolenie, by w pełni naród docenił dar ziemi obiecanej” – kontynuował kaznodzieja.

Dalej zastanawiał się czy z polskim narodem musi być podobnie, aby wolność została przez Polaków doceniona. Zdaniem biskupa „prawdziwy raj na ziemi buduje się spoglądając w niebo i odkrywając te wartości, które nie przemijają”.

Kończąc swoje rozważania, bp Zieliński powiedział:

„Chciejmy tu zgromadzeni, wdzięczni za miłość Maryi, jeszcze bardziej odkryć wartość miłości i na niej budować nasze codzienne ubieranie się w dobro”.

Przed zakończeniem Eucharystii bp Zbigniew Zieliński poświęcił rośliny, zioła i pierwociny ziemi, gdyż dziś Kościół katolicki obchodzi także uroczystość Matki Bożej Zielnej. Po Mszy św. ksiądz biskup, kapłani, asysta liturgiczna oraz wierny lud Boży udał się w procesji z Najświętszym Sakramentem alejkami licheńskiego Sanktuarium. Uroczystości uświetnił chór parafialny Virtus Dei pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

W  uroczystościach ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Licheniu modliło się 8 tysięcy wiernych. W sumie przez trzy minione dni (13,14 i 15.08) w licheńskim Sanktuarium pojawiło się ponad 40 tysięcy osób.

Robert Adamczyk

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda