Home WiadomościZ kraju Kodeń: główny odpust i celebracja 200-lecia oblatów

Kodeń: główny odpust i celebracja 200-lecia oblatów

Redakcja

oblaci.plW oblackim sanktuarium maryjnym w Kodniu n. Bugiem, w diecezji siedleckiej, zakończyły się uroczystości odpustowe Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodów 200. rocznicy powstania zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Niedzielną Eucharystią, o godzinie 12.00, w bazylice kodeńskiej rozpoczął się pierwszy dzień głównego odpustu w kodeńskim sanktuarium. Mszy św. przewodniczył o. Antoni Bochm, prowincjał oblatów, a Słowo Boże wygłosił Sebastian Łuszczki OMI, ojciec duchowny WSD Misjonarzy Oblatów w Obrze k. Wolsztyna. W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi konni oraz z grup zorganizowanych, którzy od wczesnych godzin, zmierzali do tronu „Pani Podlasia”. O godzinie 16.00 na Kodeńskiej Kalwarii rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadził także o. Sebastan Łuszczki, a rozważania przygotował o. Sebastian Wiśniewski OMI, wykładowca homiletyki tego samego seminarium.

Przez całą niedzielę pielgrzymi stali licznie w kolejce przed Bazyliką, aby obejść ołtarz Matki Bożej Kodeńskiej na kolanach, a także przejść przez jubileuszowe Drzwi Miłosierdzia. O godzinie 17.45 wyruszyła procesja z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej na ołtarz polowy – poprzedzona kolumną konną kawalerii, gdzie sprawowano Mszę św. pod przewodnictwem bpa pomocniczego diecezji siedleckiej – Piotra Sawczuka. Wieczorem odbyła się procesja różańcowa ze światłami, Apel Maryjny Podlasia, a cały czas trwały spowiedzi. O 21.30 na kalwarii koncert zagrali „Siewcy Lednicy”, po którym montaż słowno – muzyczny, dotyczący celebracji jubileuszu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, wykonali klerycy oblackiego WSD o w Obrze,.

O północy odprawiona została, przy licznym udziale pątników, Pasterka Maryjna pod przewodnictwem o. prowincjała Antoniego Bochma OMI, a w koncelebrze było prawie 50 oblatów. Kaznodzieja odpustowy przedstawił w homilii Maryję, jako Miłosierną Matkę Jedności oraz zaakcentował jubileusz powstania zgromadzenia oblatów. Nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia zakończyło się o 05:30 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Główna, poniedziałkowa, południowa suma odpustowa w intencji Pielgrzymów, była celebrowana przez bpa Kazimierza Gurdę, ordynariusza diecezji siedleckiej, a poprzedzona została procesją Eucharystyczną. W czasie Mszy św. nastąpiła rekonoracja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej odnowionymi koronami papieskimi z roku 1723 oraz dziękczynienie za 200 lat ewangelizacji prowadzonej przez Misjonarzy Oblatów M. N. Eucharystię zakończyło poświęcenie ziół i tradycyjna procesja Maryjna z kalwarii do bazyliki. Odpust zakończył Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu. W tegorocznym odpuście i uroczystościach jubileuszowych oblatów wzięła udział bardzo liczna grupa pielgrzymów, bo około 75 tys. osób.

Kodeń był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i uzyskali 500 lat temu, w 1511 r., od Zygmunta Starego przywilej na budowę zamku i założenie miasta na prawie magdeburskim. W 1513 r. Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje.

W XVII wieku potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha doznał uzdrowienia w trakcie Mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 r. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w r. 1927 i umieszczony jest w ołtarzu głównym kodeńskiej bazyliki. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł kościół św. Anny do godności bazyliki mniejszej. Historię obrazu i sanktuarium została zekranowana w filmie „Błogosławiona Wina” (2015) pod reżyserią Przemysława Häusera i Przemysław Reichela.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda