Home WiadomościZ kraju Sieradz: synodalne spotkanie sióstr zakonnych

Sieradz: synodalne spotkanie sióstr zakonnych

Redakcja

Konieczność większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła, potrzeba stałej formacji laikatu oraz czytelne świadectwo prezbiterów to tylko niektóre wnioski, jakie pojawiły się podczas synodalnego spotkania przełożonych zakonnych żeńskich zgromadzeń działających na terenie diecezji włocławskiej.
 
W sobotę, 5 marca, w sieradzkim domu sióstr urszulanek, miało miejsce kolejne spotkanie formacyjne sióstr przełożonych, podczas którego podjęto kolejny etap synodalnej drogi. W wydarzeniu uczestniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, którzy przewodniczył Mszy św.
 
W homilii hierarcha, nawiązując do ewangelicznej sceny powołania celnika Lewiego, stwierdził, że wezwanie: „Pójdź za Mną” można rozpatrywać w różny sposób. W pierwszej kolejności jako indywidualne zaproszenie, które każda z sióstr usłyszała to w swoim sercu i odpowiadając na nie, wstąpiła go zgromadzenia. Biskup diecezjalny zaznaczył, że Chrystusowe słowa można odczytywać w miejscu własnej posługi, jako wezwanie do zaufania.
 
W dalszej części homilista przypomniał obecnym, że kroczenie za Jezusem prowadzi ku nawróceniu. Zaznaczył jednocześnie, że podążanie drogą krzyża, opuszczenia, samotności prowadzi do pewności zmartwychwstania. – Podobnie, spotkanie celnika, jego odpowiedź na wezwanie: „pójdź za Mną”, kończy się radością. Dokonuje się przemiana wewnętrzna przemiana celnika, jego nawrócenie – mówił bp Wętkowski.
 
Na zakończenie biskup diecezjalny życzył wszystkim „dojścia do wielkiej radości, do której prowadzi codzienne nawracanie się”.
 
Po Eucharystii ks. dr hab. Lech Król, referent diecezjalny ds. życia konsekrowanego i instytutów życia konsekrowanego, wygłosił konferencję, na temat: „Posłane, by wraz z Mistrzem i na Jego wzór składać siebie w ofierze”.
 
Ostatnią część spotkania stanowiła synodalna dyskusja. W trakcie rozmów poruszano m.in. potrzebę rozbudzenia pragnienia w świeckich większego zaangażowania w życie parafii, co wiąże się z większą formacją laikatu. Zwrócono też uwagę na autentyczność, przejrzystość i świadectwo wiary kapłanów, którzy przede wszystkim powinni być duszpasterzami, a nie tylko administratorami. Podkreślono również potrzebę nieustannej modlitwy za kapłanów.

Za: diecezja.wloclawek.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda