Home WiadomościZ kraju Szachowe zmagania Duchowieństwa i Wojska Polskiego

Szachowe zmagania Duchowieństwa i Wojska Polskiego

Redakcja

28 lutego w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie-Rembertowie miał miejsce IV drużynowy mecz szachowy Wojsko Polskie – Duchowieństwo. Mecz, składający się z 9 rund, został rozegrany systemem Scheveningen, polegającym na tym, że każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drugiej drużyny. Grano tempem 7’+3” (dla każdego zawodnika po 7 min. na partię oraz po 3 sek. za każde wykonane posunięcie). W sumie rozegrano 81 partii.

Pojedynek zdecydowanie wygrała drużyna Wojska Polskiego. W punktach „dużych” (liczonych 2 pkt. dla drużyny za wygraną rundę, 1 pkt za remis i 0 pkt. za przegraną) drużyna Wojska Polskiego osiągnęła wynik 18:0, a w punktach „małych” (1 pkt. za każdą wygraną partię, ½ pkt. za remis i 0 pkt. za przegraną) wynik 65:16.

Drużynę Wojska Polskiego stanowili według szachownic, z uwzględnieniem zmian zawodników (w nawiasach podano kategorie szachowe): mjr Paweł Krajewicz (kat. I++), por. Damian Graczyk (k.), ppłk rez. Cezary Bogócki (kat. I), por. Aleksander Stańkowski (kat. I++), pchor. Mateusz Tustanowski (kat. I++), pchor. Michał Choina (kat. I++), kpt. Adam Adamski (kat. I), ppłk Ryszard Cegłowski (kat. I), płk Piotr Makowski (kat. II+), ppłk rez. Adam, Wilczyński (kat. I), mjr rez. Włodzimierz Prażmowski (kat. I) i kpt. rez. Michał Garbacki (kat. I). Kapitanem drużyny Wojska Polskiego i organizatorem meczu był ppłk Ryszard Cegłowski.

Duchowieństwo reprezentowali (według szachownic): ks. Jan Kojło (kat. I), ks. Wojciech Sola (kat. I), ks. Mirosław Mejzner (kat. I), ks. Karol Jakubiak (kat. II+), ks. Sławomir Pawłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ks. Paweł Maj (kat. III), ks. Franciszek Grela (kat. II), kl. Kamil Szczerbak (kat. III) i ks. Piotr Kubicz (kat. II). Ks. Jan Kojło jest kapłanem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej; pozostali księża i kleryk należą do Kościoła rzymskokatolickiego.

Sędzią meczu był dr Andrzej Filipowicz, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy między-narodowej, który m. in. sędziował mecz o mistrzostwo świata w szachach w 2014 r. Na otwarciu i zakończeniu meczu obecny był rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr Robert Kosowski. Wyraził uznanie zawodnikom i organizatorom meczu, podkreślając znaczenie „królewskiej gry” dla tych dwóch środowisk, wojska i duchowieństwa, które na co dzień muszą być gotowe, każde na swój sposób, do określonego rodzaju walki i zmagań. Warto zaznaczyć, że reprezentacja Wojska Polskiego od 2002 r. regularnie uczestniczy w oficjalnych Mistrzostwach NATO, zdobywając w 2021 r. (po raz trzeci w historii) drużynowe zwycięstwo. Po meczu nastąpiła tradycyjna wymiana pamiątek.

Po zmaganiach duchowieństwa i wojska, w dniach 28 lutego i 1 marca 2022, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz 17) i Błyskawicznych (po raz 21), na które zgłosiła się rekordowa liczba 31 zawodników: 21 księży, 1 diakon, 8 kleryków i 1 brat zakonny (spośród nich 1 kapłan prawosławny; pozostali uczestnicy z Kościoła rzymskokatolickiego).

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie). Mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (16 pkt. z 18); 2 miejsce zajął ks. Woj-ciech Sola z diecezji tarnowskiej (13,5 pkt.), a 3 miejsce kl. Dawid Witko, salezjanin (12 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5” (dla każdego za-wodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce zwycięzcą został także ks. Jan Kojło (6 pkt. z 7); 2 miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (5,5 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Tomasz Kułak, salezjanin (5 pkt.).

Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Uroczystość ich zakończenia zaszczycili swoją obecnością: członek zarządu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Adam Dzwonkowski, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej dr Andrzej Filipowicz oraz krajo-wy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SVD.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z wolniejszym tempem gry, niż w sza-chach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 4-8 lipca 2022 w benedyktyńskim opactwie w Tyńcu. Szczegółowe wyniki rozgrywek oraz informacje potrzebne do zgłoszenia się na kolejne można znaleźć na stronie http://www.smpd.pl/.

Za: podlasie24.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda