Siostra Józefa Słupiańska SM – 12.03.2015 r. ukończyła 103 lata życia

SMSiostra Józefa urodziła się 12.03.1912 r. w Wieluniu. Dnia 2.11.1934 r. została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. W 1936 r. Siostra Józefa została posłana przez Zgromadzenie do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa, którą ukończyła 2.09.1939 r.

10.11.1939 r. Siostra Józefa podejmuje prace w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie i tu spędzi cały okres wojny, Powstania Warszawskiego – w codziennej ofiarnej służbie dla Ojczyzny. Gdy Jej ukochana Warszawa walczy i płonie, Siostra Józefa całą mocą swego serca służy w szpitalu chorym i rannym.

W 1949 r., gdy Siostry przez władze PRL zostają usunięte ze Szpitali, Zgromadzenie powierza Siostrze Józefie odpowiedzialność za Dom Małego Dziecka im. Ks. Gabriela Baudouin w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej.

W 1956 r. Siostra Józefa wraca do Szpitala Dzieciątka Jezus. Pracuje na oddziale prof. Grucy. Niestety, po 4 latach Siostry znowu zostają usunięte ze Szpitala. Wtedy Siostra Józefa podejmuje pracę przy Parafii Św. Jakuba w Warszawie. Organizuje opiekę domową chorych na terenie Parafii.

Potem przez kilka lat pracuje w Szpitalu dla ciężko chorych na nowotwory w Wyrozębach koło Siedlec.

Następnie otrzymuje odpowiedzialność za organizowanie pracy Sióstr w Parafiach Archidiecezji Warszawskiej. Trwa w tej posłudze 8 lat.

W tym okresie Siostra Józefa wraz z Księdzem Stanisławem Orlikowskim SAC podejmuje organizowanie „wczaso-rekolekcji” dla chorych w Łaźniewie.

To wspaniałe dzieło na rzecz chorych, przebywających stale w domach, przynosi wiele nadziei i światła w życie najbardziej potrzebujących pomocy. Dzieło to istnieje do dzisiaj…

Siostra Józefa pracuje przez kilka lat w posłudze chorym i ubogim w parafii Św. Krzyża w Warszawie. Następnie w opiece nad Siostrami chorymi naszego Zgromadzenia w Domu Prowincjalnym Warszawie.

Jeszcze przez prawie 20 lat będzie wspomagała Wspólnotę Zgromadzenia w opiece nad osobami starszymi i chorymi w naszym Domu w Konstancinie /Chylicach-Anielinie/.

W 2012 r. obchodzi tam 100 lat swego życia… Jest bardzo dzielna, wciąż szukająca okazji do pomocy innym…

Ta wieloletnia posługa została doceniona – dnia 23.06.2003 r. Siostra Józefa została uhonorowana najwyższym na świecie odznaczeniem przyznawanym pielęgniarkom przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – „Medalem Florence Nightingale” oraz najwyższym wyróżnieniem Polskiego Czerwonego Krzyża – Odznaką Honorową I-go stopnia.

Obecnie Siostra Józefa przebywa w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia w Warszawie przy ul. Tamka 35. Szczęśliwa z 80. lat przeżytych w Zgromadzeniu. Szczęśliwa z życia oddanego Bogu na służbę drugiemu człowiekowi. Chętnie dzieli się z innymi bogatym doświadczeniem życia. Jest świadkiem, jak wielkie rzeczy Bóg może zdziałać w życiu człowieka otwartego na Ducha Świętego i podejmującego współpracę z łaską Bożą. Nie tylko z okazji rocznicy urodzin, czy jubileuszu 80. lat powołania do Zgromadzenia, ale każdego dnia jej ulubioną modlitwą jest MAGNIFICAT.