Home WiadomościZ kraju Słowa zachęty bp. Jacka Kicińskiego CMF do uczestnictwa w Synodzie

Słowa zachęty bp. Jacka Kicińskiego CMF do uczestnictwa w Synodzie

Redakcja

Drodzy Ojcowie, Siostry i Bracia w powołaniu i życiu konsekrowanym,

jak wiemy Ojciec święty Franciszek, 9 października bieżącego roku zainaugurował Synod poświęcony ożywieniu wiary w Kościele. Pragnieniem Papieża jest to, by czas ten był okazją do wsłuchania się w to, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi. Stąd też zachęca nas wszystkich do czynnego włączenia się w prace synodalne przez podzielenie się naszymi pragnieniami, marzeniami, bolączkami, radościami i smutkami związanymi z przeżywaniem naszej wiary we wspólnocie Kościoła. Każda osoba, która czuje się odpowiedzialna za Kościół ma prawo a wręcz obowiązek wypowiedzieć to, co uważa za ważne w życiu Chrystusowej Wspólnoty.

Każda osoba konsekrowana należy do takiej, czy innej wspólnoty w Kościele. Niezależnie od tego, czy jest to indywidualna forma życia konsekrowanego, instytut o charakterze czynnym czy kontemplacyjnym – każdy z nas – uczestniczy na swój sposób w życiu Kościoła. Tego Kościoła, który tworzymy we wspólnocie najbliższych osób, zarówno w wymiarze partykularnym (diecezjalnym) jak i w wymiarze powszechnym.

Uczyńmy wszystko, by pochylić się nad tematem wiodącym Synodu: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Mamy okazję, by postawić sobie pytania dotyczące naszego życia osobistego oraz naszej wspólnoty. Pytamy się m.in.: Jak, jako osoby powołane, przeżywamy naszą wiarę, powołanie, konsekrację i posłanie?; Czy mamy poczucie bycia jednością z całą wspólnotą Kościoła?; Czy potrafimy otworzyć się na nowe znaki czasu?; Jak wreszcie przyczyniamy się do tworzenia wspólnoty z innymi; co z naszym zaangażowaniem w życie Kościoła i jak wygląda nasza misja?.

Zachęcam przede wszystkim do pochylenia się nad tymi pytaniami, a zwłaszcza nad tymi, które są zawarte w Dyrektorium Synodu. Pamiętajmy o tym, co powiedział do nas wszystkich Ojciec święty Franciszek, inaugurując ten piękny czas Bożego słuchania w Kościele:

Drodzy Bracia i Siostry, niech ten Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego! On jest tym, który prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce, abyśmy poszli, a nie tam, gdzie zaprowadziłyby nas nasze osobiste idee i upodobania (z przemówienia papieża Franciszka podczas otwarcia Synodu).

Proszę wszystkie osoby konsekrowane oraz poszczególne wspólnoty zakonne do włączenia się w prace Synodu, byśmy na nowo odkryli wartość naszej wiary, pogłębili naszą tożsamość  w Kościele i stali się otwarci na nowe wyzwania, które niesie ze sobą współczesny świat. Zaprośmy do naszej modlitwy, naszego słuchania i naszego dzielenia się inne osoby, z którymi jesteśmy związani. Niech to będzie czas, w którym każdy może czuć się potrzebnym i wysłuchanym. Owoce naszych spotkań przekażmy osobom odpowiedzialnym za Synod w wymiarze diecezjalnym lub do sekretariatu Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych.

Na czas owocnego wsłuchiwania się w działanie i prowadzenie Ducha Świętego, wzajemnego dzielenia się wiarą i niesienia Dobrej Nowiny swoim życiem z serca wszystkim błogosławię.

+Jacek Kiciński CMF
Przewodniczący Komisji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda