Home WiadomościZ kraju Spotkanie ekonomów zakonnych – Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Spotkanie ekonomów zakonnych – Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Redakcja

W poniedziałek, 10. grudnia 2018 roku, w Borzęcinie pod Warszawą, gdzie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich ma dopiero co we wrześniu oddane swoje nowe Centrum Misyjne, odbyło się spotkanie ekonomów wszystkich zakonów. Miejsce, w którym gościli ekonomowie, może pomieścić w kaplicy, salach konferencyjnych i konferencyjno-wystawowych 90. osób. Wśród uczestników byli: o. Robert Wawrzeniecki OMI  (Sekretariat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce) oraz o. Dariusz Buczek OMI (ekonom kodeński, prezes spółki Dom Pielgrzyma w Kodniu Sp. z o.o).

Organizatorem spotkania był ks. Piotr Ciepłak MS, ekonom KWPZM. Uczestniczyło w nim ponad 40. osób, by dać okazję wymiany doświadczeń, wyartykułowania propozycji, planów czy potrzebnych inicjatyw. Oczywiście nie zabrakło także czasu na wspólną modlitwę w kaplicy centrum, która ma wystrój afrykański. Była też okazja do wymiany indywidualnych spostrzeżeń w czasie przerwy kawowej czy rozmów w czasie obiadu.

W spotkaniu wzięli udział także zaproszeni goście, którzy mówili o możliwości pozyskania funduszy na podejmowane przez zgromadzenia zakonne inicjatyw oraz bezpiecznego korzystania z tych środków i oszczędności, jakie z tego tytułu płyną, a po każdej z prezentacji tematycznych, odpowiadali także na plenarne i indywidualne pytania uczestników.

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybył Sebastian Nowak, Dyrektor Biura Budownictwa Energooszczędnego, który w swoim wytępianiu „Dofinansowania już realizowane i nowa perspektywa” ukazał trudności, jakie mogą się pojawić w trakcie realizowania projektów. Do funduszu zostało złożonych przez podmioty kościelne i związki wyznaniowe ponad 100. działań. Poinformował, że planowane są m.in. programy na termomodernizację z naborem w połowie 2019 roku, wraz z obiektami zabytkowymi, które nie są w stanie spełnić warunków ustawowych dotyczących innych termo modernizowanych obiektów ze względu na swój charakter i funkcję. Pod koniec 2019. roku uruchomiony zostanie program „Puszczyk” na rozbudowę, przebudowę czy budowę nowych obiektów dla celów użyteczności publicznej. Nowością będzie program dotyczący obiektów zabytkowych m.in. spełniających szczególną rolę historyczną i kulturową, oczywiście z obowiązkową rekomendacją Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jako drudzy wystąpili przedstawiciele Banku Gospodarki Krajowej Nieruchomości Mieszkanie Plus, zależnego od Polskiego Funduszu Rozwoju: Dyrektor Magdalena Nawara, zajmująca się merytorycznie instytucjami kościelnymi i Dyrektor Robert Kamiński, którzy mówili na temat „Ziemia zakonna pod inwestycje państwowe”. Na każdym etapie programu państwowego ma on charakter komercyjny: kupowania ziemi i budowania budynków do zamieszkania, oddawania ich na wynajem dla potrzebujących osób, z możliwością dojścia do pełnej ich własności. Skierowany jest on do konkretnych osób, skrojony na ich kieszeń i dla ludzi, którzy nie są w stanie angażować się w sprawy kredytowe i w miejscach gdzie, zwłaszcza w wypadku rodzin wielodzietnych, występuje szczególny niedobór mieszkań. Uczestnicy programu ostatecznie otrzymują po latach mieszkania na swoją własność jeśli wyrażą takie pragnienie.

Po przerwie kawowej swoje wystąpienie mieli mieć przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego na temat „Aktualna kondycja i rankingi banków, bezpieczeństwo zakonnych finansów”. Niestety wobec zawirowań, jakie przeżywa obecnie KNF, ks. ekonom KWPZM Piotr Ciepłak MS przedstawił oświadczenie Komisji Nadzoru Finansowego, podpisane przez Dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Jacek Barczewski, że polski system bankowy jest stabilny, pewny oraz podlegający pracom nadzorczym KNF.

W związku z powyższym głos zabrali przedstawiciele BGŻ BNP Paribas: Jakub Klimczak, Anna Sadolewska, Paweł Kalinowski oraz Krzysztof Marczak, z którym jakiś czas temu została podpisana kompleksowa umowa na obsługę podmiotów zakonnych. Przestawienie dotyczyło tematu: „Nowe możliwości dla Zakonów, instrukcja obsługi”, zwłaszcza w kwestii bankowości elektronicznej, bezpłatnego zmieniania kwestii związanych z funkcjonowaniem konta w banku czy nadawaniem uprawnień przez administratora systemu. Dyskusja dotyczyła bieżących problemów związanych z obsługą i administracją kont.

Z powodu braku przedstawicieli Ministerstwa Finansów, pani Barbara Szczęsna z I oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, przedstawiła temat: „Zakonnik a Pracownicze Plany Kapitałowe czy ten program jest dla Zakonów?”. Wobec znikomych, jak na dzień dzisiejszy informacji, wytycznych i interpretacji, prelegentka postanowiła skoncentrować się na rzeczach pewnych.

Przedstawiciele nowego podmiotu ubezpieczeniowego Kościelnego Związku Ubezpieczeniowego PZUW Rafał Kiliński i Aneta Zawistowska, zaprezentowali temat: „Kościelny Związek Ubezpieczeniowy PZUW – Zmiany w ubezpieczeniach po przejściu z SALTUS-a do PZU”. Ewa Marcińska zaprezentowała całą bogatą ofertę ubezpieczeniową, wypracowaną dla jednostek zakonnych w ciągu ostatniego roku.

Dalej Małgorzata Góra-Dubiela, wraz z zespołem: Tomaszem Michalakiem i Jolantą Nowak, podzieliła się uwagami na temat: „UNION INVESTMENT – Zmiany! Bezpieczeństwo funduszy”. Od 18. lat współpracuje ona z podmiotami kościelnymi zakonnymi i diecezjalnymi czy fundacjami, wydawnictwami i zagranicznymi podmiotami kościelnymi. Własność została obecnie zmieniona z grupy Union Investment na Generali, ale nie ma to wpływu na codzienne funkcjonowanie grupy inwestycyjnej w celu dalszego etycznego inwestowania finansów podmiotów kościelnych.

Na zakończenie tej części o. Kazimierz Malinowski OFMConv zaprezentował zmiany w funkcjonowaniu sekretariatu KWPZM (m.in. padła propozycja o wspólnego inspektora danych osobowych dla mniejszych jednostek, by ks. Witalij Gorbatych SAC, zaangażowany w sekretariacie, pełnił rolę inspektora dla małych jurysdykcji).

Zaproszeni goście, jako przedstawiciele nowych podmiotów gotowych do współpracy z zakonami, zaprezentowali swoja ofertę dla zakonów. Najpierw uczynili to Miron Klomfas z firmy B-Act z Bydgoszczy (realizowała Centrum Misyjne Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Borzęcinie k. Warszawy i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy) oraz Maciej Jarszewski z firmy Lena Lighting od oświetlenia (realizującej całościowe oświetlenie m.in. Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie).

Następnie Tomasz Wiatr zaprezentował firmę Office Media dla kompleksowego zaopatrzenia biurowego, chemicznego i spożywczego, podobnie jak omawiana i funkcjonująca już oferta firm Arcus, Lyreco wraz z jej francuskim kontrachentem czy Libella. Natomiast Firma Braci Dąbrowskich złożyła ofertę kompleksowego zaopatrzenia liturgicznego.

Ekonom KWPZM podał uczestnikom termin Targów Sacroexpo w Kielcach, które odbędą się od 10 do 12 czerwca 2019 roku oraz rodzącą się propozycję nt. organizacji warsztatów w ramach targów np. dla zakrystianów itp. Podsumował współpracę z firmą „Orlen” w ramach programów „Flota” i „Biznestank”, wraz z dodatkowymi możliwościami jakie zostały ostatnio dołożone do pakietu w postaci płatności za parkingi i autostrady w Polsce, w Niemczech, w Czechach i na Litwie.

Jak widać z tego sprawozdania omówiono zatem kolejne nowe możliwości współpracy na poziomie wszystkich zgromadzeń zakonnych celem zminimalizowania kosztów funkcjonowania domów i jednostek zakonnych, a tym samym przeznaczenia zaoszczędzonych środków na działalność zewnętrzną w kontekście indywidualnych misji poszczególnych zgromadzeń.

Poprzez działania Forum Współpracy Międzyzakonnej w 2017 roku dużym wsparciem finansowym mogły cieszyć się siostry klauzurowe. Jest to jednocześnie forma solidarności między zakonami.

(o. Robert Wawrzeniecki OMI, Sekretariat KWPZM)

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda