Home WiadomościZ kraju Tablica „100 Pomników Historii” dla Jasnej Góry

Tablica „100 Pomników Historii” dla Jasnej Góry

Redakcja

Pamiątkowa tablica „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” została przyznana Jasnej Górze. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek, 10 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej. 

Częstochowskie Sanktuarium uznane jest za Pomnik Historii już od 1994 r. 

W czasie ostatniej uroczystości wręczenia rozporządzeń uznających kolejne obiekty zabytkowe za Pomniki Historii – która dobyła się wiosną w Pałacu Prezydenckim – prezydent Andrzej Dudapodkreślał, że chciałby, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości wśród Pomników znalazło się 100 obiektów. Jednak w końcowym efekcie lista zawiera ich „trochę ponad 100”. Dotychczas miano Pomnika Historii nadano 91 obiektom, a 10 grudnia do tej prestiżowej listy dołączyło kolejne 14. Dla wszystkich wyróżnionych miejsc zostały przekazane symboliczne tablice upamiętniające jubileusz odrodzenia Niepodległej. 

Terminem Pomnik Historii określa się zabytek o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Formuła ustanowienia Pomników Historii funkcjonuje od 1994 r., kiedy powstała ich specjalna lista, ale w roku wyjątkowej narodowej rocznicy Prezydent Andrzej Duda zdecydował o przyspieszeniu procedury jej rozszerzenia. Prezydent RP podkreślał, że w jego ocenie lista Pomników Historii jest bardzo ważna ze względu na budowanie pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, polskiej tradycji i rozwoju polskiej kultury. 

Częstochowa, z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, została uznana za Pomnik Historii już 8 września 1994 r. – Sanktuarium zawsze przypomina o tym, co duchowe, a więc co najważniejsze w życiu pojedynczego człowieka i całego Narodu – powiedział po zakończonych uroczystościach o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. W gali wziął też udział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu. 

– Jeśli mówimy o Jasnej Górze, to musimy pamiętać o jej wymiarze duchowym, o historii nie tylko tej „zewnętrznej”, ale historii ludzkich serc – podkreślał o. generał. Zauważył, że „sto lat, które wspominamy, to jest sto lat różnych ludzkich wydarzeń, historii tych małych i tych ogromnych, które pozostają w świadomości, zawierzeń Maryi. To są te wydarzenia, które zostały wpisane w nasze sumienie, i one budowały i naszą wewnętrzną wolność, i przyczyniły się do narodowych zrywów, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości”. 

Większość Pomników Historii to budowle sakralne pokazujące związek historii naszej Ojczyzny z chrześcijaństwem, z naszą kulturą. To – jak zauważył o. Chrapkowski – pokazuje także wkład Kościoła w budowanie wolności i dziedzictwa duchowego, ale i dziedzictwa materialnego. – Kościół był zawsze promotorem kultury i tak jest do dzisiaj. Widzimy, z jaką starannością ludzie Kościoła troszczą się o powierzone im mienie, bo mają świadomość, że nie jest to tylko ich własność, ale także własność narodowa – powiedział generał paulinów. Przypomniał, że również „biali mnisi” mają w tym swój udział i wszędzie, gdzie posługują są ambasadorami polskiego dziedzictwa. 

Pomnik historii to najbardziej prestiżowa forma ochrony zabytków, nadawana od 1994 roku. Taki status ma obecnie 105 zabytków – to m.in. zamek krzyżacki w Malborku, pole bitwy na Westerplatte, wrocławska Hala Stulecia, Kazimierz Dolny, historyczne zespoły dużych polskich miast – Warszawy, Krakowa, Poznania. 

Wśród miejsc nowo wpisanych na listę znalazły się m.in. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Twierdza Przemyśl czy najstarsza kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. – To lista świadectwa naszych dziejów – mówił prezydent Andrzej Duda – To niezwykle ważne dla każdego narodu, dla jego tożsamości, aby znał swoją tradycję, aby widział swoją historię także poprzez świadectwa jej materialnej obecności – zaznaczył. 

It/ Radio Jasna Góra 

www.prezydent.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda