Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Spotkanie magistrów nowicjatów i postulatów w Hebdowie

Spotkanie magistrów nowicjatów i postulatów w Hebdowie

Redakcja

Coroczne spotkanie magistrów nowicjatów i przełożonych postulatów, które w Roku Życia Konsekrowanego zgromadziło 22 wychowawców z 20 instytutów zakonnych odbyło się w dniach 12-14.01.2015 w prastarym opactwie ponorbertańskim w Hebdowie. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych niegdyś opactw w Małopolsce. Klasztor, założony jeszcze za życia św. Norberta, odgrywał w naszej Ojczyźnie ważną rolę jako ośrodek naukowy. Bywały czasy, że opat hebdowski witany był na Watykanie jako najznamienitszy pośród polskich opatów. Po II wojnie światowej gospodarzami tego miejsca stali się Pijarzy. W okresie PRL-u, obiekt w dużej części zabrany zakonnikom, skazany został na zniszczenie wraz z rozpadem PGR-u. Dziś, odzyskany i za cenę ogromnego wysiłku gospodarzy oraz  dzięki środkom unijnym, przyjmuje gości jako Centrum Wiara i Kultura.

Choć coroczne spotkania magistrów nowicjatów i przełożonych postulatów odbywają się pod egidą Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, faktycznym organizatorem jest za każdym razem wybierany z własnego grona wychowawca. W tym roku był nim o. Janusz Furtak SP, magister nowicjatu Pijarów w Rzeszowie. Jego współbrat, o. Eugeniusz Grzywacz SP, dyrektor ośrodka w Hedbowie, był jednym z prelegentów. Dzięki jego ogromnej charyzmie i wiedzy zgromadzeni mogli odkrywać chwalebną historię ponad 900-letniego opactwa i z tej perspektywy spojrzeć z pokorą w przeszłość. Drugim prelegentem był pan Michał Piekara, doświadczony psychoterapeuta, współzałożyciel i formator Katolickiego Stowarzyszenia Mężczyzn „Przymierze Wojowników”. Przedstawiając zgromadzonym swoje doświadczenia z pracy wychowawczej wśród młodych mężczyzn świeckich, ukazał zupełnie nowe oblicze Kościoła, który szuka wciąż nowych form aktywnej Nowej Ewangelizacji. Właśnie to napięcie między doświadczeniem przeszłości a bogactwem „nowych bukłaków” nadało szczególny charakter tegorocznemu spotkaniu.

Zjazd magistrów to również czas wspólnej modlitwy, adoracji, braterskich rozmów i wymiany doświadczeń. Ci, którzy przybywają pierwszy raz, podkreślają ich naprawdę przyjacielską atmosferę. W tym roku swoją obecnością zaszczycił uczestników i dużo czasu poświęcił zgromadzonym ks. Tomasz Kot SJ, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów, który z ramienia Konsulty Wyższych Przełożonych Męskich odpowiada za formację. Jego interesujące prezentacje, garść aktualnych informacji z życia Kościoła i życzliwość stanowiły potwierdzenie wagi, jaką wyżsi przełożeni zakonni przywiązują do formacji nowego pokolenia osób konsekrowanych. Nic też dziwnego, że właśnie Jezuici będą gospodarzami przyszłorocznego spotkania formatorów nowicjatów i postulatów.

o. Mariusz Chyrowski CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda