Home WiadomościZ kraju Spotkanie prowincjalne Werbistów na temat powołania

Spotkanie prowincjalne Werbistów na temat powołania

Redakcja

XXII Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Słowa Bożego (Księży Werbistów) postanowiła zorganizować spotkanie prowincjalne na temat powołań.Bezpośrednim motywem jest stale zmniejszająca się liczba wstępujących do seminariów i zgromadzeń, także tych, które założył przez św. Arnold Janssen.

W dniach 14 i 15 lutego w Pieniężnie odbyło się spotkanie na temat powołań w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego oraz powołań w Europie. W spotkaniu uczestniczyło 43 werbistów, którzy reprezentowali Domy Misyjne z całej Polski. Obradom przewodniczył O. Eryk Koppa SVD – Prowincjał.

Do udziału w spotkaniu zaproszono Ks. Emila Parafiniuka – dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, który jest także koordynatorem Europejskiego Centrum Powołaniowego (EVS). Wygłosił on referat nt.: „Sytuacja powołań w Kościele w Polsce. Jak odnajdywać i dbać o nowe powołania?” Drugim zaproszonym gościem spotkania w Pieniężnie była s. Jolanta Gałkowska SSpS – długoletnia referentka powołaniowy w Europie Zachodniej. Wygłosiła referat zatytułowany: „Sytuacja powołań w Europie Zachodniej”.

Referaty ks. Emila Parafiniuka i s. Jolanty Gałkowskiej były wprowadzeniem do prac w czterech grupach, gdzie w czasie dyskusji ukazano blaski i cienie w trosce o powołania. Wskazywano także trudności i błędy w tym względzie oraz zaproponowano środki zaradcze w wymiarze indywidualnym, w odniesieniu do wspólnot domowych, do parafii prowadzonych przez werbistów, a także do zarządu prowincji.

Spotkanie zaowocowało pogłębieniem świadomości o większą troskę o powołania, zachętą do jeszcze żarliwszej modlitwy w intencji powołań, koniecznością wspólnego świadectwa zakonno – misyjnego powołania oraz odwagą wykorzystania dostępnych środków, w myśl słów Założyciela – św. Arnolda Janssena: „jeżeli zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, resztę uczyni Pan Bóg”. 

Jan Wróblewski svd

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda