Spotkanie redakcji mediów oblackich Europy

W dniach 15-17 października w domu prowincjalnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu odbywa się spotkanie oblatów zajmujących się mediami w różnych krajach europejskich.

Uczestnicy spotkania wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi różnych projektów medialnych, opowiadają o ich współczesności i historii. Obecni są redaktorzy niemieckiego „Der Weinberg”, włoskiego „Missioni OMI”, Centrum Medialnego w Kijowie, przedstawiciele mediów oblackich z Francji, a także „OMI Information” wydawanego w domu generalnym oblatów w Rzymie i klerycy oblaccy wydający biuletyn seminaryjny. Uczestnicy spotkania zapoznają się z projektami prowadzonymi przez swoich współbraci z innych krajów, ich zasięgiem i wyzwaniami, przed jakimi stoją. Zauważalna jest zmiana odbiorców związana ze starzeniem się społeczeństw w Europie Zachodniej.  To zjawisko powoduje spadek nakładów bądź nawet zamykanie tytułów.

Uczestnicy poszukują sposobów dotarcia z ideą misyjną i relacjami z wydarzeń na misjach do młodszych czytelników. W tym celu niezbędna jest obecność w mediach społecznościowych i prowadzenie projektów społecznych. Tego typu aktywność prowadzą oblackie ośrodki w Polsce i na Ukrainie, co przynosi efekt w postaci dotarcia do odbiorców młodych i w średnim wieku. Wartością jest też pokazywanie różnorodności Kościoła w świecie i dokonań różnych misjonarzy, nie tylko oblackich, a także prowadzenie kampanii społecznych. To pozwala zainteresować ideą misyjną większe grono odbiorców. Uczestnicy spotkania pochodzący z Włoch, Francji, Niemiec, a także Sri Lanki zwiedzili Poznań, zobaczyli Stare Miasto, Ostrów Tumski i inne miejsca związane z początkami polskiej państwowości. Skosztowali też potraw z tradycyjnej polskiej kuchni.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone we Francji w 1816 r. przez św. Eugeniusza Karola Józefa de Mazenod. Jego celem jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym. Założyciel Zgromadzenia został kanonizowany w 1995 r. przez Jana Pawła II. Polska prowincja wspólnoty należy do najliczniejszych.

MW OMI/ Poznań

Za: www.oblaci.pl