Home WiadomościZ kraju Spotkanie Rodziny św. Jana Bożego

Spotkanie Rodziny św. Jana Bożego

Redakcja

bonifratrzy.plSzkoła empatii była motywem przewodnim tegorocznego Spotkania Formacyjno-integracyjnego Rodziny św. Jana Bożego, który odbywało się w dniach 13-15 września w Zakrzowie i Zebrzydowie.

W spotkaniu wzięło udział prawie 300 pracowników, współpracowników i braci bonifratrów posługujących w dziełach apostolskich Polskiej Prowincji Zakonu Szpitalnego.

Sama integracja członków Rodziny św. Jana Bożego zaczęła się już w autokarach podążających w kierunku Zakrzowa i Zebrzydowic. Uczestnicy zamieszkali m.in. w domkach zbudowanych w stylu góralskim, położonych na pięknej i rozległej leśnej polanie Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego Caritas im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej.

Następnego ranka w Kaplicy Centrum Konferencyjnego Ośrodka nastąpiło oficjalne powitanie przybyłych gości przez Prowincjała Bonifratrów – br. Eugeniusza Kreta. Zaraz po nim rozpoczęła się pierwsza części treningu komunikacji empatycznej i dialogu prowadzonego przez panią Zofię Schacht-Petersen, założycielkę „Szkoły Empatii”. Celem warsztatów miało być poznanie na czym polega żywy i autentyczny kontakt między ludźmi, jak go osiągnąć i pielęgnować, nawet kiedy doświadczamy kryzysów i trudnych emocji. W trakcie spotkania Pani Zofia wyjaśniała, że empatia w komunikacji i dialogu oparta jest na rozmowie „językiem serca”, począwszy od uważnego wysłuchania rozmówcy, wczuwania się w jego sytuację, zachowując przy tym jego równość i godność.

Po pierwszej części wykładu uczestnicy udali się na dalszą część Spotkania formacyjno-integracyjnego do Zebrzydowic, gdzie Konwent Bonifratrów zorganizował uroczyste dożynki. Rozpoczęły się one Mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach. W trakcie Eucharystii pracownicy, mieszkańcy DPS i uczestnicy WTZ w Zebrzydowicach ofiarowali swoje dary, m.in: chleb dożynkowy, produkty z Gospodarstwa Bonifratrów, sery, miód oraz owoc granatu wykonany ze zboża przez mieszkańców DPS. Głównym elementem dekoracyjnym uroczystości był przestrzenny wieniec dożynkowy.

Po Mszy świętej w uroczystym przemarszu wszyscy przeszli na teren Konwentu. Tam też odbyło się uroczyste otwarcie IV Dożynkowych Spotkań Integracyjnych z udziałem Orkiestry Dętej i rolników prezentujących swoje plony.
W uroczystości udział wzięło liczne grono zaproszonych gości z gminy, powiatu, starostwa i województwa. Na uroczystość zaproszeni zostali także dyrektorzy, pracownicy i przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej oraz ośrodków z Zatorza, Bulowic Strumienia, a także pracownicy i mieszkańcy bonifraterskich ośrodków dla osób niepełnosprawnych z Iwonicza, Cieszyna

i Konar. Zakon reprezentowali: Prowincjał, Przeorzy i Wspólnota Braci Bonifratrów z Konwentów z Cieszyna, Iwonicza, Katowic, Wrocławia, Konar-Zielonej, Marysina, Ząbkowic Śląskich, Krakowa i Łodzi.

Po oficjalnej części Dożynek, uczestnicy spotkania Rodziny Św. Jana Bożego udali się na drugą część konferencji o Szkole Empatii w auli Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tu prowadząca pani Zofia Schacht-Petersen zaproponowała wszystkim krótki trening praktyczny z zakresu empatii w komunikacji, mający na celu praktyczne zdobycie umiejętności budowania otwartych relacji pomiędzy „autorem wypowiedzi i słuchaczem”.

Następnie organizator Dożynek zaprosił wszystkich uczestników Zjazdu na bogaty program artystyczny, prowadzonego przez pana Jacka Kotarbę oraz wokalistkę zespołu „Galicja” panią Lidię Jazgar. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzenia występów bonifraterskich zespołów artystycznych w ramach Koncertu BONI SONG w wydaniu ludowym. Po czym zaplanowano zabawę z wodzirejem, występy artystyczne i zabawy dla dzieci, a całość zakończyła wspólna biesiada.

W czasie Dożynek prowadzona była zbiórka środków na zakup nowego „busa”, który będzie dowoził uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej okolicy na zajęcia w zebrzydowickim Konwencie.

Dużą atrakcją dla zgromadzonych były przejażdżka po okolicy konnym dyliżansem czy kolorową ciuchcią, udostępnioną przez Ośrodek Rekolekcyjno – Wypoczynkowy Caritas w Zakrzowie. Miłośnicy sztuki mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych uczestników WTZ i mieszkańców DPS oraz pokonkursową wystawę „Madonny wczoraj i dziś”.

Jak co roku wszystkich obecnych zachwyciły dekoracje wykonane przez pracowników i podopiecznych WTZ i DPS. Zgromadzeni goście mogli również skosztować potraw przygotowanych przez Koło Łowieckie w Zebrzydowicach oraz produktów pochodzących z gospodarstwa Konwentu Bonifratrów, między innymi: pierogów, bigosu, potraw z grilla, oraz różnorodnych wypieków.

Oprac. br. Mateusz Biczyk OH

Za: www.bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda