Srebrny jubileusz kapłaństwa saletynów

– Jubileusz dwudziestu pięciu lat kapłańskiej posługi jest nie tylko okazją do dziękczynienia Bogu, ale także chwilą sposobną, by pytać własnego sumienia o wierność kapłańskiemu i saletyńskiemu powołaniu – mówił o. Kazimierz Malinowski OFMConv do saletynów obchodzących jubileusz kapłaństwa.

Od przeszło 80 lat trzecia niedziela maja to dla czcicieli Matki Bożej Saletyńskiej czas pielgrzymki na uroczystości do sanktuarium w Dębowcu. W tegoroczny odpust wpisały się święcenia diakonatu oraz 25-lecie kapłaństwa misjonarzy saletynów.

Uroczysta Eucharystia w bazylice NMP z La Salette, podczas której 14 saletynów dziękowało za 25 lat służby kapłańskiej, została odprawiona w niedzielę 21 maja. Mszy przewodniczył posługujący w La Tronche we Francji ks. Andrzej Zontek. Pozostałymi koncelebransami byli: ks. Zbigniew Beskur (Nikopol, Ukraina), ks. Wojciech Bober (Kraków), ks. Andrzej Boczar (Dalekie, Białoruś), ks. Piotr Ciepłak (Warszawa), ks. Leszek Gamracy (Harlow, Anglia), ks. Jan Gierlak (Kobylanka), ks. Jan Jucha (Železný Brod, Czechy), ks. Wiesław Krzyszycha (Považská Bystrica, Słowacja), ks. Jerzy Makul (Mysłowice), ks. Roman Mazur (Kraków), ks. Czesław Oko (Chrenovec, Słowacja), ks. Zdzisław Sawka (Łętowe), ks. Jan Ślęczka (Dębowiec). Nieobecny był ks. Mieczysław Bała, posługujący w Krakowie.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił sekretarz generalny KWPZM o. Kazimierz Malinowski OFMConv. Nawiązując do wspomnień pewnej kobiety, która uciekała z płonącej powstańczej Warszawy podkreślił, że nikt nie może zastąpić kapłana w wykonywaniu jego posługi. Chociaż kapłan jest takim samym chrześcijaninem, jak wierni, którym posługuje, to jednak wyróżnia go jego posłannictwo. – Wyraził to znakomicie o. Raniero Cantalamessa, papieski kaznodzieja gdy mówił: „Kiedy Jezus nakazał «To czyńcie na moją pamiątkę», nie zamierzał tylko powiedzieć: Wykonujcie dokładnie gesty, które Ja wykonałem, powtarzajcie obrzęd, który Ja spełniłem. Zamierzał także powiedzieć: Czyńcie to, co jest istotne w moim czynie: złóżcie i wy swoje ciała na ofiarę”.

Kaznodzieja zachęcał, by jubilaci byli również dumni ze swojej saletyńskiej duchowości i wyraził swoje przekonanie, że orędzie Matki Bożej z La Salette jest programem na kolejne lata ich posługi.

W imieniu swoim i zgromadzonych na uroczystości wiernych zapewnił, że zawsze mogą oni liczyć na wsparcie ze strony Chrystusa i ludzi. – Obiecujemy wszyscy pamiętać o całej Waszej piętnastce w naszej modlitwie i zapewniamy, że możecie liczyć na naszą pomoc, gdy będziecie jej potrzebowali w chwilach niepewności, próby czy kryzysu. Najbardziej jednak liczcie na Tego, który mówi osobiście do każdego z Was: „Kto Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja go będę miłował i objawię mu siebie” – mówił o. Malinowski.

Misjonarze saletyni, który w tym roku obchodzą srebrny jubileusz kapłaństwa święcenia prezbiteratu otrzymali 16 maja 1992 r. w Dębowcu z rąk biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Jana Styrny

(gz)