Home WiadomościZ kraju Srebrny Jubileusz Oratorium Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Toruniu

Srebrny Jubileusz Oratorium Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Toruniu

Redakcja

Wrzesień Roku Pańskiego 2018 w naszym Oratorium zapisał się wielkimi literami, bowiem 29 września rozpoczęliśmy obchody jubileuszowe – 25 lat istnienia naszej placówki na Rybakach.

Jubileusz to dobry czas na podsumowania i podziękowania. Przez te 25 lat w służbie najbardziej potrzebującym przez nasz dom „przeszło” ok. 3 tysięcy dzieci i nastolatków. Z dumą możemy powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie Oratorian. Nasi wychowankowie studiują, pracują, zakładają rodziny, przysyłają do Oratorium swoje dzieci lub młodsze rodzeństwo.

Doświadczenia pokazały, że Michalickie Oratorium jest miejscem, które promieniuje dobrem i miłością, przyciągając coraz to nowe osoby, miejscem, gdzie zostają przekroczone społeczne podziały.

Choć zmieniają się metody pracy z dziećmi, sposób podejścia do nich, to idea, która przyświecała twórcom Oratorium, nie przestała być aktualna. To co najważniejsze – niesienie bezinteresownej pomocy – pozostaje bez zmian.

Wyciągamy rękę do każdego, kto potrzebuje pomocy. Chcemy wspomagać prawidłowy rozwój psychofizyczny, kreować twórczą i aktywną postawę dzieci i młodzieży z rodzin, żyjących w warunkach podwyższonego ryzyka. Chcemy  dalej ich nauczyć odrzucać aspołeczne zachowania i stosować asertywność.

Obchodząc jubileusz nie sposób nie podziękować tym, dzięki którym istniejemy i działamy. Na pierwszym miejscu słowa wdzięczności kierujemy w stronę Dobrego Boga i Matki Bożej, a także naszego Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła za błogosławieństwo i nieustającą opiekę nad nami.

Dziękujemy Jego Ekscelencji ks. Bp. Wiesławowi Śmiglowi i ks. Bp. Andrzejowi Suskiemu za życzliwość, pomoc i poparcie dla naszej placówki.

Słowa wdzięczności składamy na ręce Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Dariusza Wilka, za ojcowskie i braterskie wsparcie.

Nasza działalność nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów i ludzi dobrego serca oraz aktywnej współpracy z instytucjami samorządu lokalnego na rzecz wychowania. W jej ramach jest pomoc społeczna, działalność wychowawcza, charytatywna, edukacyjna i kulturalna. Współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminą Miasta Toruń.

Podziękować pragniemy także całemu zastępowi nauczycieli i wolontariuszy, wychowawcom, bez których nie moglibyśmy istnieć.

Dobremu Bogu polecamy także zmarłych opiekunów naszej placówki, którzy od początku istnienia dawali swoje serce i umiejętności dla najmniejszych.

Toruńskie Oratorium jest dla dzieci „drugim domem”. Co roku organizujemy dla nich i nie tylko dla nich, cykliczne imprezy, a wśród nich największa, z okazji Dnia Dziecka tzw. Michayland – Fantastyczne Miasteczko Dzieciaków, który odbywa się w pierwsza sobotę czerwca, gromadząc co roku kilkanaście tysięcy osób z całego Torunia. Ponadto dzieci z Oratorium co roku jeżdżą na kolonie letnie gdzie zwiedzają zawsze uroczy  fragment Polski. Dokładamy wszelkich starań by w naszej wspólnej placówce było im po prostu dobrze i rodzinnie.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu Michalickiemu Oratorium w Toruniu Medalu Thorunium – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Prezydenta Miasta Torunia od 2001 roku za wybitne osiągnięcia. W uzasadnieniu Pan Prezydent stwierdził, iż ma zaszczyt wręczyć nam ten medal w uznaniu za opiekuńczą misję pełnioną na rzecz dzieci i nastolatków z Torunia.

Obok tego cennego wyróżnienia, napłynęło także wiele wspaniałych życzeń i gratulacji dla naszego Oratorium, wśród nich – w dowód uznania dla Zgromadzenia św. Michała Archanioła i pracowników Oratorium – również Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Wszystkim Serdecznie Dziękujemy!!!

Szczęść Boże

Ks. Piotr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda