Home WiadomościZ kraju Staniątki: pogrzeb s. Hilarii Kucharskiej, wieloletniej szafarki opactwa benedyktynek

Staniątki: pogrzeb s. Hilarii Kucharskiej, wieloletniej szafarki opactwa benedyktynek

Redakcja

W opactwie sióstr benedyktynek w Staniątkach odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 24 kwietnia s. Hilarii. Mniszka miała 89 lat, ponad 60 lat przeżyła w staniąteckiej wspólnocie.

Siostra Hilaria Teresa Kucharska była wieloletnią szafarką Opactwa św. Wojciecha. Do Staniątek przybyła 15 lipca 1960 r. i rozpoczęła postulat w tutejszym opactwie. Pół roku później wstąpiła do nowicjatu, zakończonego złożeniem profesji zakonnej w styczniu 1963 r.

W ciągu ponad 61 lat służyła wspólnocie mniszek jako szafarka (ekonomka), kuchmistrzyni, pszczelarka, hafciarka, furtianka. Prowadziła również dom gości.

– Wieczność zaczyna się tutaj. Nie w odległej przyszłości, po śmierci, ale tutaj. Dla siostry Hilarii 61 lat temu, dokładnie 15 lipca 1960 roku, bo w tym dniu przekroczyła próg opactwa w Staniątkach. Ja nawet nie mam tylu lat, ile siostra spędziła w klasztorze. To cała wieczność – powiedział podczas ceremonii pogrzebowej ojciec Konrad Małys OSB.

Benedyktyn mówił w homilii, że nie były i nie są to łatwe czasy dla opactwa. Z jednej strony siostry przywracają mu dawny blask, nadludzkim wręcz wysiłkiem, z drugiej stoją przed ogromnymi wyzwaniami. – Nie wiem, czy nie jest to najtrudniejsza sytuacja w dziejach tego klasztoru – stwierdził.

W takich okolicznościach przyszło żyć siostrze Hilarii, która we wszystkich swoich obowiązkach „wzrastała w Bogu”. – W wierze szła do końca. Była człowiekiem nadziei, w centrum której była wiara i powołanie. Całymi dziesiątkami lat dźwigała swoją nadzieję i wierzyła, że krzyż jest nadzieją zbawienia – mówił o. Konrad Małys.

Siostra Hilaria spoczęła na cmentarzu mniszek przy opactwie w Staniątkach.

W najstarszym w Polsce opactwie sióstr benedyktynek mieszka obecnie 10 mniszek, w większości w podeszłym wieku.

Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 r. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Do najcenniejszych skarbów klasztoru należą dwie XIV-wieczne rzeźby tronujących Madonn oraz późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ołtarz główny kościoła to wybitne dzieło późnego baroku, udział w jego tworzeniu brał prawdopodobnie architekt włoski Francesco Placidi.W Staniątkach od stuleci czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej.

Opactwo staniąteckie, dzięki swojej nieprzerwanej historii, zachowało bogaty zbiór zabytków: dokumentów, rękopisów, starodruków, muzykaliów oraz przedmiotów i szat liturgicznych. Obecnie klasztor posiada kilkanaście tysięcy woluminów, w większości nieskatalogowanych i nieprzebadanych – do dziś zachowały się w nim bezcenne zapisy kolęd i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, kancjonały, pieśni w dużej mierze pisane po polsku z notacjami muzycznymi.

md / Staniątki
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda