Home WiadomościZ kraju Stara Wieś pełna młodzieży – rozpoczęcie rekolekcji MAGIS

Stara Wieś pełna młodzieży – rozpoczęcie rekolekcji MAGIS

Redakcja

Od 18 lipca do 1 sierpnia 2021 r. Stara Wieś na podkarpaciu po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID – 19 ponownie gości jezuicką młodzież zrzeszoną we wspólnotach MAGIS w wielu polskich miastach.

Młodzi ludzie pomiędzy VII klasa szkoły podstawowej a klasą maturalną, którzy przyjechali na Podkarpacie na swoje doroczne rekolekcje, bardzo się za sobą stęsknili. Po roku przerwy i utrudnionym czasie spotkań w parafiach są ponownie razem w Starej Wsi, by przez modlitwę, rozmowy, spotkania i zabawę zbliżać się do Pana Boga.

Jak zawsze rozpoczęto wspólną eucharystią w starowiejskiej bazylice jezuitów. O 19:30 świątynia wypełniła się po brzegi stęsknioną za sobą młodzieżą. Zespół muzyczny upiększył liturgię grą i śpiewem, a kazanie na rozpoczęcie duchowej przygody wygłosił o. Wojciech Kowalski SJ, duszpasterz MAGIS-u z Nowego Sącza.

W tym roku na rekolekcje przyjechali młodzi z takich miast jak: Bytom, Czechowice – Dziedzice, Gliwice, Kłodzko, Kraków, Opole, Nowy Sącz, Stara Wieś, Wrocław – Aleja Pracy, Wrocław – Stysia.

Po 10-dniowych rekolekcjach rozpoczną się dwudniowe Ignacjańskie Dni Młodzieży – po raz pierwszy od blisko 15 lat w nowej formule. W tym roku spotkanie nosi nazwę „Serce na dłoni” i nawiązuję do niedawno obchodzonego jubileuszu 100 – lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kolor czerwony – jak podkreślał moderator krajowy – nawiązuję do miłości Serca Bożego do nas, kolor zielony to płynąca z tego Serca nadzieja, a złoty wyraża pełnię jego bóstwa.

Cieszymy się obecnością naszej młodzieży w tak ważnej dla każdego jezuity z prowincji południowej Starej Wsi. Prosimy Was o modlitwę za uczestników, animatorów, wychowawców i nas – duszpasterzy. Niech przez wstawiennictwo naszego świętego ojca Ignacego Pan Bóg hojnie wszystkim nam błogosławi.


MAGIS to jezuickie wspólnoty młodzieżowe, których powstanie przypadło na początek XXI wieku. Jest to propozycja dla uczniów od VIII klasy szkoły podstawowej, aż po klasę maturalną. Nazwa MAGIS to łacińskie słowo, które oznacza więcej, bardziej. Tego sformułowania używał św. Ignacy Loyola, założyciel Towarzystwa Jezusowego. Wspólnoty korzystają z wypracowanych przez harcerstwo i ruchu Światło-Życie metod, jednak przede wszystkim opiera się na pedagogice i duchowości ignacjańskiej. Formacja MAGIS-owa trwa 4 lata i jest osadzona na czterech filarach. Są to wspólnota, służba, ewangelizacja i modlitwa. Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu w małych grupach z animatorem i drugi raz w dużej grupie, podczas cotygodniowej wspólnotowej Mszy Świętej, a później w spotkaniu ogólnym, które zależnie od ośrodka, przybiera różne formy.

Wielu absolwentów wspólnoty MAGIS ma już swoje własne rodziny i dzieci, wielu nadal angażuje się w życie parafii, utrzymuje kontakt z dawnymi duszpasterzami. MAGIS dał już także kilka powołań kapłańskich i zakonnych – przede wszystkim do zakonu jezuitów.

Więcej informacji o wspólnocie można znaleźć na jej oficjalnej stronie: https://magis.jezuici.pl

Jan Głąba SJ

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda