Home WiadomościZ kraju Stary Sącz: w hołdzie Pani Ziemi Sądeckiej

Stary Sącz: w hołdzie Pani Ziemi Sądeckiej

Redakcja

24 lipca w Starym Sączu odbyły się uroczystości ku czci św. Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej. Na wspólne świętowanie przybyli wierni ze Starego i Nowego Sącza, oraz okolicznych miejscowości.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp. Wiesław Lechowicz. Wielu kapłanów włączyło się do przeżywania tego doniosłego wydarzenia, nie tylko jako celebrujący Eucharystię, ale również jako spowiednicy.

Uroczystość była poprzedzona nowenną, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Kingo, Matko nasza, naucz nas żyć wiarą”. Prowadzącym nowennę był o. Radosław Długi OFMConv., który przybył do starosądeckiego klasztoru z Krakowa.

Codziennie, rano i wieczorem, wierni mieli okazję, poprzez słowo i nabożeństwa, rozważać sprawę swojej wiary, odbite w zwierciadle świętości księżnej Kingi. Każdego dnia inna grupa z okolicznych parafii pielgrzymowała na spotkanie z patronką ziemi sądeckiej.

W niedzielę, 21 lipca, msza św. centralna odprawiona została przy ołtarzu, na którym dokonała się kanonizacja św. Kingi. Jest to jedyny ołtarz papieski, który nie zmienił swojego miejsca.

Obok niego powstało centrum rekolekcyjne Opoka oraz muzeum, w którym znajdują się m.in. piuska Jana Pawła II, którą włożył na głowę 16 października 1978 r., czyli zaraz po swoim wyborze.

Mszy św. przewodniczył abp. Henryk Nowacki. W niedzielę obecni byli również górnicy z kopalni w Wieliczce, którzy dziękowali św. Kindze za ocalenie kopalni przed zalaniem i pozostawili po sobie tablicę pamiątkową.

o. Radosław Długi OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda