Home WiadomościZ kraju Studia podyplomowe z franciszkanizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Studia podyplomowe z franciszkanizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Redakcja

W drugim semestrze roku akademickiego 2011/12 (III 2012) rozpoczną się studia podyplomowe z franciszkanizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Studia dadzą możliwość konfrontacji utartych wyobrażeń o św. Franciszku z prawdą o nim zawartą w źródłach historycznych oraz ukażą duchowość franciszkańską jako jedną z możliwych odpowiedzi na aktualne problemy człowieka i świata.

Studia skierowane są do wszystkich zainteresowanych postacią św. Franciszka z Asyżu i duchowością franciszkańską, szukających głębi życia duchowego oraz świeżego spojrzenia na życie, na zaangażowanie człowieka w sprawy dzisiejszego świata, na codzienność i jej odniesienie do wartości najwyższych. W sposób szczególny na studia zaproszeni są członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, nauczyciele, katecheci, liderzy grup działających przy franciszkańskich ośrodkach duszpasterskich.

Proponowane studia podyplomowe dają możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem, jaki stanowią: duchowość biblijna, patrystyczna, średniowiecza. Program przewiduje studium źródłowej literatury franciszkańskiej (pism św. Franciszka i św. Klary oraz dzieł hagiograficznych), historii ruchu franciszkańskiego, prezentację ich wybitniejszych przedstawicieli, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Istotnym elementem studiów są zajęcia wykorzystujące źródłową wiedzę z zakresu franciszkanizmu do jej aktualnych i praktycznych aplikacji, dotyczących tak działań związanych z ochroną stworzenia, dialogiem międzykulturowym, jak i osobistej więzi z Bogiem, relacji międzyludzkich oraz podejścia do pracy i różnych form ludzkiego zaangażowania.

Cykl studiów obejmuje 4 semestry, w tym 300 godzin wykładów oraz 32 godziny konwersatoriów. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu: w soboty od 9.00 do 17.40 oraz dodatkowo w piątki od 17.00 do 20.00 dwa razy na semestr. Absolwenci po zaliczeniu poszczególnych przedmiotów i napisaniu pracy dyplomowej otrzymają dyplom ukończenia studiów podyplomowych z franciszkanizmu wydany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Studia są ofertą Ośrodka Studiów Franciszkańskich, będącego jednostką Wydziału Teologicznego UPJPII powołaną przez Senat ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dnia 21 maja 2003 roku. Proponowane studia zostały zatwierdzone na posiedzeniu rady wydziału dnia 28 czerwca 2011 roku.

Szczegóły na stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda