Home WiadomościZ kraju Ukazał się nowy numer “Cistercium Mater Nostra”

Ukazał się nowy numer “Cistercium Mater Nostra”

Redakcja

Tegoroczna jesień przyniosła z sobą kolejny numer periodyku „Cistercium Mater Nostra. Tradycja – Historia – Kultura”. To już czwarty numer tego pisma, które w naukowy sposób podejmuje się systematyzacji badań nad Zakonem Cysterskim poświęcając wiele uwagi klasztorom polskim. Każdy numer jest wspaniałą intelektualną przygodą, która pozwala na obcowanie z cysterską historią, tradycją i kulturą, które współtworzyły średniowieczną Europę. I dziś nie jest inaczej. Zmieniała się tylko siła oddziaływania Zakonu.

Teksty zamieszczone w najnowszym numerze grupują się w trzech blokach: architektonicznym, gospodarczym i heraldycznym. Obok rozprawy traktującej o stuleciu badań nad architekturą cysterską, w periodyku zamieszczono obszerne artykuły, które są pokłosiem zorganizowanego w 2008 roku w Jędrzejowie sympozjum na temat rezydencji opackich.

Obszernie przedstawiono także elementy cysterskiej gospodarki, gdzie za przykład posłużyły młyny zbożowe i przemysłowe z dóbr klasztoru oliwskiego. Odrębnym tematem są zagadnienia historyczno – heraldyczne dotyczące herbów opactwa i opata klasztoru w Mogile.

W najnowszym numerze poruszono także kwestie odkrytych podczas renowacji średniowiecznych witraży w Kołbaczu, oraz problem rewaloryzacji dawnego klasztoru cysterskiego w Rudach.

To tylko niektóre z artykułów zamieszczonych w tegorocznym „Cistercium Mater Nostra”. Pismo jest opracowane na wysokim poziomie, zarówno treściowym, redakcyjnym jak i edytorskim.

Redaktorem tomu jest Marcin Starzyński.

Cistercium Mater Nostra. Tradycja – Historia – Kultura nr IV/2011 można nabyć TUTAJ.

Za: www.wachock.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda