Home WiadomościZ kraju Sukces akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Sukces akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Redakcja

Po raz kolejny krakowska Fundacja „Kapucyni i Misje” prowadzi akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Dzięki hojności darczyńców zebrano kwotę, które przekroczyła oczekiwania organizatorów.

Tegoroczna akcja, odbywająca się pod hasłem „Podaruj dzieciom szkołę”, ma wesprzeć kapucyńskie projekty misyjne związane z edukacją. Organizatorzy wskazali, że potrzeba na nie 400 tys. zł. Na chwilę obecną udało się już pozyskać ponad 413 tys. zł.

– Cieszymy się, że inicjatywa została tak dobrze przyjęta przez naszych rodaków. Tysiące indywidualnych darczyńców odpowiedziało na nią bardzo pozytywnie. Cały czas spływają datki z kiermaszów organizowanych w szkołach – opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.

W tym roku do akcji przyłączyła się rekordowa liczba szkół i przedszkoli, bo aż 360. – Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak chętnie śpieszą z pomocą swoim rówieśnikom w Afryce – podkreśla br. Steliga. Ponadto wzrosła też liczba cukierni (61) i parafii oraz stowarzyszeń (21) wspomagających wydarzenie.

Zebrane do tej pory środki zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie obwoźnego placu zabaw dla dzieci w Czadzie, otworzenie szkoły alfabetyzacji dla dziewcząt, połączonej z nauką szycia na maszynach czy utworzenie szkoły dla dzieci z buszu w Republice Środkowoafrykańskiej.

Do Fundacji spływają już jednak kolejne prośby misjonarzy. – Brat Piotr Walocha z Czadu poprosił o wybudowanie dwóch dodatkowych studni w Czadzie. Każda z nich kosztuje ponad 25 tys. zł. Dlatego dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o dalszą otwartość serc na naszą akcję – mówi br. Steliga.

Głównym dniem akcji był Tłusty Czwartek, ale wpłat i zakupów można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). Pomóc można też kupując „wirtualnego pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje dwunastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

KAI

Za: diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda