Home WiadomościZ kraju Św. Antoni i lilie – odpust u franciszkanów na Nowym Mieście w Warszawie

Św. Antoni i lilie – odpust u franciszkanów na Nowym Mieście w Warszawie

Redakcja

Jak co roku, tak i dzisiaj, 13 czerwca 2012 r. warszawski kościół pw. św. Franciszka Serafickiego, a zarazem diecezjalne Sanktuarium św. Antoniego na Nowym Mieście tonie w liliach – białych, żółtych i różowych.

Dzisiejszej uroczystej Mszy św. odpustowej o godz. 10.00 przewodniczył Dziekan Dekanatu Staromiejskiego, na terenie którego znajduje się kościół OO. Franciszkanów – ks. prałat Bogdan Bartołd a homilię wygłosił proboszcz parafii Nawiedzenia NMP, ks. prałat Stefan Kotwiński.

W homilii ks. Kotwiński, przybliżył sylwetkę św. Antoniego. „ Już za życia Antoni miał opinię świętego – wspaniałego kaznodziei, i spowiednika, zakonnika pelnego pokory, prostoty i ducha modlitwy , wszechstronnie wykształconego, a także cudotwórcy. Jego kazania gromadziły tysiące ludzi. Cale życie Antoniego było głoszeniem Ewangelii. Pisma św. Antoniego, ale przede wszystkim świętość życia wskazuje na Ewangelię i pobudza do działania w oparciu na Słowie Jezusa Chrystusa” – mówił kaznodzieja. Dalej kaznodzieja przypomniał, że dzisiejszy świat musi na nowo odkryć ducha miłości i miłosierdzia, które wypływają z miłości Jezusa Chrystusa, a także realizować swoje życie na wartościach, opartych na Ewangelii. “Aby realizować nasze życie oparte na Ewangelii warto odnowić naszą przyjaźń ze św. Antonim , który w niebie nie tylko pilnuje naszych spraw, także duchowych , ale jako kogoś, kogo powinniśmy naśladować w miłości do drugiego człowieka” – mówil ks. Kotwiński. „Winniśmy dostrzegać problemy naszych bliźnich i nieść im pomoc w potrzebach, jak to czynił święty Antoni” – zachęcił zgromadzonych na zakończenie ks. proboszcz Kotwiński.

Bezpośrednio po Mszy św. odbyło się uroczyste nabożeństwo przy ołtarzu św. Antoniego z błogosławieństwem dzieci i chleba oraz poświęcenie lilii i uczczenie relikwii świętego Antoniego z Padwy.

Odśpiewano hymn ku czci św. Antoniego Si quaeris miracula, po czym nastąpiło błogosławieństwo relikwiami świętego a także indywidualne uczczenie relikwii św. Antoniego.

Na tej Mszy św. został także uroczyście wprowadzony na urząd przez Dziekana ks. prał. Bogdana Bartołda nowo mianowany kustosz sanktuarium, rektor kościoła, a zarazem nowy przełożony klasztoru o. dr Marek Sykuła. Ks. Dziekan pożegnał też dotychczasowego rektora kościoła i kustosza Sanktuarium o. Zdzisława Dzido, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 4 lata.

W koncelebrze udział wzięli m. in. o. Piotr Szczepański – wikariusz i asystent prowincjalny oraz o. dr Mirosław Bartos – obecny gwardian Niepokalanowa, były prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Wieczornej Mszy św. Przewodniczył i homilię wygłosił, zgodnie ze zwyczajem, jeden z dominikanów. O. Bartłomiej Wolszleger, sekretarz Prowincji Dominikańskiej w Polsce.

W Warszawie św. Antoni odbiera cześć w innych franciszkańskich kościołach: Kościele św. ANTONIEGO PADEWSKIEGO przy ul. Senatorskiej, który prowadzą Ojcowie franciszkanie reformaci, w kościele OO. Bernardynów na ul. Czerniakowskiej, kościele franciszkanów reformatów na ul. Modzelewskiego a także w kościołach diecezjalnych: m.in. w kościele św. Maksymiliana na Mokotowie, Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, katedrze św. Floriana na Pradze, św. Marii-Magdaleny na Wawrzyszewie.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda