Home WiadomościZ kraju Św. Klemens Hofbauer na znaczku turystycznym

Św. Klemens Hofbauer na znaczku turystycznym

Redakcja

Na dwa tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem Jubileuszowego Roku Św. Klemensa Hofbauera pragniemy podzielić się dobrą wiadomością. Dzięki inicjatywie o. Leszka Zabdyra CSsR i wspólnoty redemptorystów w Bardzie kilka dni temu ukazał się okolicznościowy znaczek turystyczny pod nazwą „2020 – Rok św. Klemensa Hofbauera”.

Jak można zauważyć na fotografii, znaczek ten po dwóch stronach posiada różne grafiki. Z jednej strony widzimy postać św. Klemensa jako apostoła Warszawy i Wiednia oraz patrona piekarzy, a z drugiej herb Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, które przeszczepił on z Włoch do Polski pod koniec XVIII wieku.

Znaczek ten jest już dostępny u redemptorystów w Bardzie, a wkrótce będzie dostępny w Krakowie i mamy nadzieję, że także w innych miejscach.

Kilka słów o postaci przedstawionej na znaczku i okoliczności, dla której został wydany można przeczytać w opisie znaczka, zaczerpniętym ze strony Znaczków Turystycznych.

Św. Klemens Maria Hofbauer (1751-1820) urodził się w Tasowicach na czeskich Morawach. Ojciec był Czechem, a matka Niemką. Gdy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Ubóstwo rodziny spowodowało, że od najmłodszych lat podjął pracę jako piekarz. Stąd jest patronem piekarzy. Później był pustelnikiem we Włoszech. Kiedy poczuł głos powołania do kapłaństwa powrócił do kraju, celem zdobycia wykształcenia. Aby zdobyć pieniądze na kształcenie powrócił do pracy jako piekarz. Następnie podjął wyższe studia na uniwersytecie wiedeńskim cały czas myśląc o kapłaństwie. Ze względu na antyklerykalny józefinizm w Austrii wyjechał do Rzymu, gdzie spotkał redemptorystów i u nich przyjął święcenia kapłańskie. Był pierwszym obcokrajowcem u redemptorystów. Pierwszą fundację założył w Warszawie przy kościele św. Benona. Tam pracował 21 lat zakładając szkoły, sierocińce, troszcząc się o ubogich. Nieprzychylność zlaicyzowanych władz spowodowała wyrzucenie redemptorystów z Warszawy. Następnym miejscem jego pracy był Wiedeń. Był niezmordowany w konfesjonale i na ambonie. Zdołał skupić koło siebie grupę inteligencji wiedeńskiej, która później przyczyniła się do odrodzenia religijnego w Austrii.

15 marca 2020 r. przypada 200. rocznica śmierci św. Klemensa Hofbauera, z racji której został ogłoszony w całym Zgromadzeniu Redemptorystów Rok Jubileuszowy, który będzie trwał do 15 marca 2021 roku. O szczegółach jego obchodów wkrótce będziemy informować.

Zapraszamy serdecznie kolekcjonerów znaczków turystycznych do odwiedzenia Barda i zdobycia kolejnego znaczka.

o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo
Za:
redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda