Home Wiadomości Światowy Dzień Chorego w Hospicjum Św. Elżbiety w Złotowie

Światowy Dzień Chorego w Hospicjum Św. Elżbiety w Złotowie

Redakcja

W Złotowie koło Piły w budynku przy ulicy Panny Marii 7 w Złotowie, od 1929 roku pracowały Siostry Elżbietanki prowincji toruńskiej. Znajdowało się tam przedszkole Caritas, a od 1992 roku rozpoczęto starania na rozbudowę domu i utworzenie hospicjum stacjonarnego.

Po wielu trudnościach w maju 1997 roku Elżbietanki , odzyskały swój dawny domu i przystąpiono do prac adaptacyjnych. zakończonych sukcesem i w dniu 14 sierpnia 1998 roku rozpoczęło swą działalność dla miasta i okolic HOSPICJUM ŚW. ELŻBIETY W ZŁOTOWIE. Uroczystości otwarcia dokonał J.E.Ks.Bp. Marian Gołębiewski po dalszych pracach rozbudowy już 26 września 2002 roku.

Hospicjum ma do dyspozycji chorych – 49 łóżek, przepięknie wykonane wnętrza i najnowszy sprzęt medyczny, a także duży ogród. Wszystko wykonane w najwyższym, europejskim standardzie. Chorymi opiekują się Siostry Elżbietanki, lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunowie medyczni i wolontariusze.

W kaplicy hospicyjnej odprawia się codziennie Msza św, która jest przekazywana za pośrednictwem telewizji domowej do każdej sali chorych. Posługę duszpasterską sprawują kapłani ze Zgromadzenia Świętej Rodziny z pobliskiej parafii. Wciągu roku organizowane są rekolekcje, dni skupienia dla chorych i personelu. Tegoroczne triduum przed Światowym Dniem Chorych prowadził o. Władysław ze Zgromadzenia Ducha Świętego z Bydgoszczy. W rekolekcjach oprócz pensjonariuszy, personelu i Sióstr Elżbietanek uczestniczyła i zaszczyciła swą obecnością przełożona toruńskiej prowincji – Siostra Katarzyna Pawlak. Na zakończenie Światowego Dnia Chorych miejscowy kapelan udzielił podopiecznym Sakramentu Chorych. Po uroczystej Mszy św. rekolekcjonista udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki. Ten wyjątkowy dzień zakończono wspólnym obiadem, a młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Debrzna usługiwała chorym przy stole i wręczyła własnoręcznie zrobione upominki.

Za: Siostry Elżbietanki ze Złotowa

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda