Home WiadomościZ kraju Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – Lublin 2017

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – Lublin 2017

Redakcja

Tegoroczne główne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele zostaną zorganizowane w dniach 15-16 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

15 stycznia o godz. 17.00 w kościele akademickim KUL odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Zadarko, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z Biskupem i dyskusja na temat imigracji.

16 stycznia na KUL odbędzie się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana “Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”. Liczni prelegenci przedstawią zagadnienie imigracji zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej; poznamy stanowisko przedstawicieli Kościoła, nie zabraknie również spojrzenia oczami imigranta. Po każdej z trzech sesji przewidziana jest dyskusja.

Prelegenci: Ks. bp dr Krzysztof Zadarko, ks. prof. Janusz Balicki, dr Marta Osuchowska, płk. Andrzej Jakubaszek, dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz, dr hab. Julia Gorbaniuk, mgr Piotr Chmielecki SCI, mgr Inż. Barbara Olejnik RSCJ, mgr Marta Walasik-Sałek, dr Jacek Gniadek SVD, mgr Ewa Petrykiewicz, dr Wiesław Dawidowski OSA, Luis Alberto Villablanca Alvarez, Inna Mshkorez.

Dlaczego taka konferencja? W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował zajmującą dyskusje nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Jednakże w debatach pomija się zazwyczaj fakt, że dziś mieszkają wśród nas ludzie pochodzący z innych społeczeństw, kultur i religii. Kim oni są? Gdzie mieszkają? Co robią? Jakie są ich sukcesy i trudności? Jak się czują wśród nas i co o nas myślą? Jaki jest ich wkład w rozwój gospodarczy i kulturowy Polski? Jaki jest nasz stosunek do nich? Co robią dla nich samorządy, instytucje państwowe, a zwłaszcza Kościół katolicki? Na te i podobne pytania chcemy szukać odpowiedzi podczas proponowanej konferencji. Będzie ona przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z obecnością imigrantów w Polsce.

Więcej informacji na temat konferencji oraz plakat wydarzenia znaleźć można na stronie Ośrodka Migranta – www.migrant.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda