Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Światowy dzień życia kontemplacyjnego

Światowy dzień życia kontemplacyjnego

Redakcja

deon.plW święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, 21 listopada, przypada Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Tego dnia zakonnice klauzurowe odnawiają swoje śluby. W zakonach klauzurowych w Polsce, w 83 domach, żyje ok. 1320 mniszek.

Nazwa kontemplacja wywodzi się z łaciny. – To forma modlitwy, podczas której modląca się osoba spogląda z miłością na Boga i na Boże tajemnice – wyjaśniają na swojej stronie internetowej siostry bernardynki. Wg św. Teresy z Avila kontemplacja jest doświadczaniem wzajemnej obecności, “byciem sam na sam z Bogiem, który nas kocha”.

Św. Jan Paweł II powiedział do sióstr wizytek w Reggio Calabria (Włochy) 7 października 1984 r.: “Jesteście powołane, by być lampami oświetlającymi drogę, którą idzie wielu braci i sióstr rozproszonych w świecie; umiejcie zawsze pomagać tym, którzy potrzebują waszej modlitwy i waszego spokoju. Choć znajdujecie się w szczególnym położeniu, że wybrałyście z siostrą Marty, Marią «najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona» (Łk 10, 42), nie jesteście postawione poza sytuacjami braci, którzy pukają do waszej samotni (…). Dajecie im radość Bożą, zapewniając ich, że będziecie się za nich modlić, że ofiarujecie waszą ascezę, aby również oni czerpali siłę i odwagę ze Źródła życia, którym jest Chrystus”.

Siostry tego dnia modlą się także o to, by nie zabrakło nowych, dobrych powołań do tej formy życia, niosącej wiele łask dla całej wspólnoty Kościoła.

Z danych Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych wynika, że w zakonach klauzurowych w Polsce w 2014 roku w 83 domach żyło 1320 mniszek, z czego 1189 to mniszki, które złożyły śluby wieczyste, 65 w ślubach czasowych, 35 nowicjuszek i 31 postulantek. To o 29 mniej niż w roku 2013 i 35 mniej w porównaniu z rokiem 2012.

Ogólna liczba sióstr pomału ale systematycznie maleje, nadzieję budzi jednak fakt, że nie maleje liczba postulantek i nowicjuszek. Statystyczna średnia wieku mniszki w Polsce to 53 lata.

KAI/mc

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda