Łotwa: Spotkanie zakonników w Agłonie

RVLiturgiczne wspomnienie Ofiarowania NMP było okazją do swoistego podsumowania Roku Życia Konsekrowanego na Łotwie. Kolejne spotkanie osób zakonnych odbyło się w narodowym sanktuarium maryjnym w Agłonie. 

Podobnie jak poprzednio w Jełgawie, tak i tym razem życie konsekrowane reprezentowała raczej symboliczna liczba osób. Trzeba jednak pamiętać o licznych zakonnych dziełach apostolskich, które w samym szczycie roku duszpasterskiego działają pełną parą, angażując siostry i księży. Nie zawiedli natomiast liczni wierni oraz duchowieństwo z diecezji Rezegne-Agłona, obejmującej najbardziej katolicki region Łotwy. Stało się tak również z uwagi na obecność relikwii św. Jana Pawła II, które na tę okazję przywieziono aż z Holandii.

Mszy przed obrazem Matki Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich. Abp Pedro López Quintana mówił m.in. o apostolskim wymiarze życia zakonnego oraz o potrzebie głęboko zakorzenionej w Chrystusie tożsamości osób podejmujących to powołanie w Kościele. Uczestnicy spotkania w Agłonie przypomnieli z kolei wydarzenia roku konsekrowanego na Łotwie. Zgodnie i z pewnym zaskoczeniem stwierdzono dużą skuteczność inicjatyw duszpasterskich podejmowanych wspólnie przez różne instytuty zakonne, mimo ich znacznego rozproszenia na terenie kraju.

RV, ks. Tadeusz Cieślak SJ

Więcej na: Radio Watykańskie