Home WiadomościZ kraju Świdnica: Franciszkanie z medalami św. Stanisława w uznaniu zasług

Świdnica: Franciszkanie z medalami św. Stanisława w uznaniu zasług

Redakcja

W niedzielę 8 października 2017 r. bp Ignacy Dec wręczył trzem franciszkanom: o. Piotrowi Paradowskiemu, o. Janowi Grzywnie i o. Andrzejowi Łanieckiemu pierścienie i medale św. Stanisława w uznaniu zasług dla diecezji świdnickiej. Duchowi synowie św. Franciszka przez trzy lata głosili rekolekcje w parafiach diecezji podczas peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

„Wspaniałych żołnierzy Maryi ma ojciec prowincjał. Ojciec prowincjał może być dumny z takich współpracowników, z ojców, którzy pięknie nam mówili o Matce Bożej Fatimskiej” – publicznie dziękował ksiądz biskup, zwracając się do obecnego na uroczystości prowincjała krakowskich franciszkanów o. Mariana Gołąba.

W imieniu kaznodziejów o. Piotr Paradowski zdał ordynariuszowi diecezji raport za ten czas, wręczając mu jedenaście tomów ksiąg zawierających liczne prośby, dziękczynienia i świadectwa uczestników fatimskiej peregrynacji.

„Od 18 października 2014 r. do 8 października 2017 r. wizerunek Matki Bożej Fatimskiej wraz z relikwiami świętych wizjonerów fatimskich Franciszka i Hiacynty odwiedził 24 dekanaty diecezji świdnickiej, tj. 193 parafie. Wydarzenie to stało się impulsem do odnowy moralnej i religijnej twoich diecezjan. Przeprowadzone przez franciszkanów i pallotynów rekolekcje maryjne stały się okazją do rzetelnego pojednania się z Bogiem i drugim człowiekiem, o co prosiła Maryja w Fatimie” – relacjonował franciszkanin.

„Pokłosiem i echem czci i miłości do Maryi Niepokalanej są przyniesione przez nas tomy pisemnych świadectw twoich diecezjan i zobowiązania 903 rodzin apostolatu rodzin fatimskich do gorliwej modlitwy różańcowej. Dzieło rekolekcji wykonaliśmy na większą chwałę Boga” – dodał zakonnik.

Biskup Świdnicki zawierzył całą diecezję opiece Matki Bożej Fatimskiej. Na zakończenie mszy św. wszyscy uczestnicy ze świecami w rękach i śpiewem pieśni „Z dalekiej Fatimy” na ustach pożegnali figurę Matki Bożej, która została przekazana Ojcom Sercanom do diecezjalnego sanktuarium fatimskiego w Polanicy Zdroju.

Figurę do kurortu przewiózł franciszkanin br. Rafał Szymański, który przez te wszystkie lata był kierowcą samochodu kaplicy i troszczył się, by przy figurze były zawsze świeże kwiaty.

„Rekolekcje peregrynacyjne trwały od niedzieli po południu do środy po południu lub od środy po południu do niedzieli po południu. Prawie zawsze uroczystej mszy św. podczas przyjęcia figury w parafii przewodniczył bp Ignacy Dec lub biskup pomocniczy Adam Bałabuch” – przypomina o. Jan Grzywna.

Dni pobytu figury w parafiach wypełnione były modlitwą. Na program składały się m.in.: Godzinki, poranna msza św., spotkanie z dziećmi, Koronka do Bożego Miłosierdzia, modlitwa różańcowa, wieczorna msza św. Każdy dzień kończył się Apelem Fatimskim z procesją światła. Swoje spotkanie mieli również ludzie chorzy. Bywały parafie, które podejmowały całonocne czuwanie przy figurze.

Przez pierwsze miesiące do grupy należało tylko trzech braci: o. Piotr Paradowski, o. Jan Grzywna i o. Tomasz Łukawski. Z czasem do grupy został powołany o. Jacek Wójtowicz, który pomagał w przeprowadzeniu rekolekcji do końca czerwca 2015 r. Od września 2015 r. do grupy dołączył o. Andrzej Łaniecki. W dziele peregrynacji pomagał także śp. o. Franciszek Dryhusz, przeprowadzający dni skupienia w żeńskich wspólnotach zakonnych, gdzie figura Matki Bożej przebywała w czasie przerw wakacyjnych, świątecznych i kolędowych.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda