Home WiadomościZ kraju Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach: w duchowej łączności z pielgrzymami

Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach: w duchowej łączności z pielgrzymami

Redakcja

Co roku w Święto Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywało około 100 tys. pielgrzymów. W tym roku wierni będą mogli w nim uczestniczyć za pomocą transmisji telewizyjnych, radiowych czy internetowych.

Do Łagiewnik w pierwszą niedzielę po Wielkanocy każdego roku pielgrzymowało zawsze tysiące czcicieli Bożego Miłosierdzia. – Główna Msza święta, celebrowana o godz. 10:00, gromadziła około 40-50 tys. osób. Podobna liczba uczestniczyła także w Godzinie Miłosierdzia – opisuje rzecznik łagiewnickiego sanktuarium, Małgorzata Pabis.

W czasie Święta Miłosierdzia pątnikom posługiwało na sanktuaryjnym terenie około 100 sióstr, ponad 100 kleryków, a także policja, straż pożarna, straż miejska, służba maltańska, kościelne służby porządkowe i setki wolontariuszy. W ubiegłym roku przy ołtarzu i w konfesjonałach posługiwało ponad 450 kapłanów. Rozdali oni ponad 55 tys. Komunii św.

A pielgrzymi przybywali z blisko 40 krajów z całego świata, m.in. z Erytrei, Karaibów, Guany, Kongo, Madagaskaru czy Sri Lanki. – Uroczystości relacjonowało ponad 100 dziennikarzy, w tym kilka stacji telewizyjnych oraz katolickich rozgłośni radiowych – dodaje Pabis.

To właśnie dzięki takim transmisjom pielgrzymi nadal mogą „docierać” na modlitwę do centrum Bożego Miłosierdzia. Każdego dnia za pośrednictwem Internetu łączy się ok. 20 tys. czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata. – Tysiące Polaków łączy się z nami już o godz. 7:00 poprzez transmisję Eucharystii. Wielu pisze, że nie wyobraża sobie bez tego początku dnia. Że ta Msza św. i duchowe przyjęcie Pana Jezusa daje im siły na cały dzień – podkreśla Pabis.

W taki również sposób wierni będą mogli wziąć udział w tegorocznym Święcie Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. – Ze względu na obowiązujące ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych oraz w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo w tym roku wyjątkowo prosimy o uczestnictwo dzięki przekazowi medialnemu – mówi rzecznik Sanktuarium.

W najbliższą sobotę o godz. 22:25 w TVP3 w paśmie ogólnopolskim będzie transmitowana Droga Miłosierdzia z łagiewnickiej bazyliki. W niedzielę o 10:00 w TVP1 i TVP POLONIA będzie można natomiast uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Szczegółowy porządek nabożeństw w Święto Miłosierdzia można odnaleźć na stronie www.milosierdzie.pl.

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio oraz Telewizję Miłosierdzie na wspomnianej stronie internetowej. „Zdając sobie sprawę, że będzie to dla nas wszystkich trudne doświadczenie, bardzo prosimy Czcicieli Bożego Miłosierdzia o zastosowanie się do zasad obowiązujących w stanie epidemii i przeżywanie Święta Miłosierdzia przez transmisje telewizyjne i internetowe, wzbudzenie aktu żalu doskonałego, przyjęcie Komunii świętej duchowej” – podkreślono w ogłoszeniach dotyczących niedzielnego wydarzenia.

Za: www.deon.pl


Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia 2020

Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. W tym roku ze względu na trwający na całym świecie stan epidemii zachęcamy wszystkich wiernych do duchowej łączności z nami. Prosimy również o zastosowanie się do zasad obowiązujących w stanie epidemii i przeżywanie Święta Miłosierdzia poprzez łączność telewizyjną, radiową i internetową oraz wzbudzenie aktu żalu doskonałego i przyjęcie Komunii świętej duchowej.

1. Ze względu na obowiązujące ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych oraz w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, zapraszamy do uczestnictwa w Święcie Miłosierdzia dzięki przekazowi medialnemu:

• W sobotę 18.04.2020 r. o godz. 22.25 w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) – nabożeństwo Droga Miłosierdzia z naszej Bazyliki.

• W niedzielę 19.04.2020 r. o godz. 10.00 w TVP1 i TVP POLONIA – Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

• Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia będą odprawiane w Bazylice o godz. 6.00, 8.00, 10.00, 12.30, 16.00 oraz 18.00; w Kaplicy Klasztornej o godz. 19.00. O 15.00 w Bazylice – Godzina Miłosierdzia. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie www.milosierdzie.pl. Msza święta z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie www.faustyna.pl

2. W czasie Mszy świętych i nabożeństw w Bazylice może przebywać jedynie 5 osób, więc możliwy będzie udział w liturgii tylko kilku wiernych, w pierwszej kolejności tych, którzy mają zamówioną terminową intencję Mszy świętej. Koncelebra w Święto Miłosierdzia będzie również bardzo ograniczona.

3. Prosimy, aby nie organizować pielgrzymek i wspólnych wyjazdów na tegoroczne Święto Miłosierdzia. W tym roku nie będzie nocnego czuwania z udziałem wiernych.

4. Znakiem duchowej łączności z Pielgrzymami, którzy nie będą mogli w tym roku przybyć do Łagiewnik jest obrazek z Jezusem Miłosiernym oraz tekstem Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny: 122523311 w godz. 9.00-15.00.

5. Już dziś zapraszamy wszystkich do Łagiewnik na 23 sierpnia 2020 roku na Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbywa się od 2014 r. w niedzielę po rocznicy konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ufamy, że będzie to nasze dziękczynienie Bożemu Miłosierdziu za przeżyte doświadczenie czasu obecnego.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda