Home WiadomościZ kraju Rektor, alumni seminarium i siostry zakonne dobrowolnie poszli służyć na oddziale dotkniętym Covid-19

Rektor, alumni seminarium i siostry zakonne dobrowolnie poszli służyć na oddziale dotkniętym Covid-19

Redakcja

Z pomocą dla ZOL-u w Jeleniej Górze ruszyli rektor i pięciu alumnów legnickiego seminarium, siostry zakonne, świeccy. Pierwszy oddział działa już normalnie, na drugim i trzecim niestety potwierdzono zakażenia COVID-19. Nadal potrzeba wolontariuszy.

Ksiądz Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej oraz Łukasz Richter, kierownik jeleniogórskiego ZOL-u, spotkali się z dziennikarzami, by przekazać najnowsze informacje o sytuacji w tej placówce.

Największym problemem pozostaje liczba wolontariuszy mogących pomagać przy osobach chorych. W tym momencie jest ich kilku, m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej i pięciu alumnów, siostry zakonne, osoby świeckie. Jednak jak podkreślał Ł. Richter, niedługo potrzebni będą nowi wolontariusze, by zmienić tych, którzy obecnie są w ZOL-u.

Najwięcej zakażeń jest na oddziale 3. Przebywa tam 27 osób z koronawirusem. We wtorek przyszły testy pacjentów oraz personelu z innych oddziałów. Okazało się, że na drugim oddziale są 2 osoby zakażone, dlatego zapadła decyzja o wprowadzeniu tam kwarantanny.

Niestety kilkanaście testów pokazało błędne wyniki, dlatego będą musiały zostać powtórzone. Dopiero to da pełny obraz chorobowy pacjentów ZOL-u.

13 kwietnia w rozmowie z „Gościem Legnickim” ks. Robert Serafin dziękował przede wszystkim kierownikowi placówki, siostrze Katarzynie z 3. oddziału, pracownikom, wolontariuszom, pielęgniarce, opiekunce, konserwatorowi. W rozmowie z ks. Serafinem posługujący wśród chorych rektor podkreślił, że bardzo ważna jest dla chorych także posługa sakramentalna. Swoje zadania otrzymali także klerycy: jeden pomaga w kuchni, inny konserwatorowi, jeden jest na 1. oddziale i dwóch na 3.

– Na pewno będziemy potrzebowali jeszcze jakiś czas tych, którzy tam przyjdą, dlatego że musimy zadbać o to, żeby rotować te zespoły. Tam praca jest naprawdę 24 godziny na dobę (…). Gdyby nam się udało stworzyć zespoły 3-, 4-osobowe, które pracują 24 godziny i 24 godziny odpoczywają, to taki zespół jest w stanie wytrwać dwa tygodnie – mówił ks. Serafin.

Cała wypowiedź ks. Serafina dla „Gościa Legnickiego” – TUTAJ.

Ochotnicy bądź też osoby chcące wesprzeć ZOL w każdy inny sposób proszeni są o kontakt tel. 76 72 44 300 wew. 372 lub 502 025 855.

Za: www.legnica.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda