Home WiadomościZ kraju Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych 2022

Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych 2022

Redakcja

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, w uroczystość Matki Bożej Anielskiej 2 sierpnia br. obchodzono Święto Prowincji. W tym roku w konwencie w Zakliczynie z racji 400-lecia powstania pierwszego w Polsce tamtejszego domu Franciszkanów Ściślejszej Obserwancji – Reformatów.

Uczestniczyło w nim 45 Współbraci, m.in: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM; byli Prowincjałowie – o. Wacław Michalczyk OFM, o. Marek Wach OFM, o. Nikodem Gdyk OFM i o. Rufin Maryjka OFM; definitorzy – o. Krzysztof Bobak OFM i o. Grzegorz Chomiuk OFM; Wizytator Generalny Prowincji o. Sergiusz Bałdyga OFM z Prowincji Wniebowzięcia NMP, magister Nowicjatu o. Jakub Mentel OFM, Wicemagister Nowicjatu o. Piotr Mróz OFM, Animator Prowincji ds. Powołań o. Piotr Gądek OFM, gwardian miejscowej Wspólnoty o. Ariel Krzywda OFM oraz z zagranicy – misjonarz w Kamerunie o. Jonasz Madej OFM, wykładowca w Studium Biblicum Franciscanum oraz w Wyższym Seminarium w Jerozolimie o. Piotr Blajer OFM i pełniący posługę w Seredne na Ukrainie o. Roger Mularczyk OFM.

Rozpoczęto je o godz. 13.30 wspólnym obiadem w refektarzu klasztornym. Po krótkiej przerwie na braterskie spotkanie przy kawie, w kościele odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie Ojciec Prowincjał wygłosił słowo wprowadzające w uroczystość prowincjalną i serdecznie powitał przybyłych Braci.

O godz. 15.20 konferencję „Idea spojrzenia św. Franciszka na Matkę Bożą” wygłosił o. Wit Chlondowski OFM – Wikariusz Prowincji Wniebowzięcia NMP.

Następnie o godz. 16.30 o. Kamil Kuraś OFM przedstawił rys historyczny naszej Prowincji od jej powstania w 1623 r. do chwili obecnej.

Po wykładzie o. Kamila, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM wręczył obecnym na spotkaniu tegorocznym Jubilatom lub ich gwardianom życzenia Ministra Generalnego o. Massimo Fusarelliego OFM, papieża Franciszka i własne oraz upominki.

Centralnym punktem uroczystości Święta Prowincji 2022 była Suma odpustowa w intencji naszej Prowincji z procesją eucharystyczną o godz. 18.00, której przewodniczył i wygłosił homilię ordynariusz diecezji tarnowskiej JE ks. bp Andrzej Jeż, koncelebrowało 31 kapłanów.

Po Eucharystii biskup Andrzej Jeż pobłogosławił tablicę na ścianie kościoła, upamiętniającą 400-lecie konwentu zakliczyńskiego; a także feretron z obrazami Matki Bożej Katyńskiej i bł. o. Krystyna Gondka, franciszkanina wywodzącego się ze Słonej, wioski należącej do parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie.

Święto Prowincji zakończono kolacją, podczas której kustosz Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym o. Bernard Potępa OFM przybliżył postać naszego Współbrata o. Prospera Burzyńskiego OFM (1753 – 1830), misjonarza, senatora Królestwa Polskiego i pierwszego biskupa sandomierskiego, którego obraz przywiózł z Wieliczki.

 

Nasza Porcjunkula

W zakliczyńskim klasztorze świętowano 400. rocznicę powstania Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Wszystko zaczęło się od Zakliczyna, gdzie powstał pierwszy dom franciszkanów reformatów. – Tutaj zapadła decyzja, poparta później przez papieża, o powstaniu kustodii, a później Prowincji naszego Zakonu, której patronką została Matka Boża Anielska – mówi o. Rufin Maryjka OFM, Wikariusz Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Matki Bożej Anielskiej. Choć znana na całym świecie kapliczka, zwana Procjunkulą, podarowana św. Franciszkowi jest tuż pod Asyżem, jej wierna kopia znajduje się w Wieliczce. – Z całą pewnością można jednak nazwać naszą Porcjunkulą zakliczyński klasztor, ponieważ tutaj wszystko się zaczęło – dodaje o. Rufin.  

W kościele klasztornym 2 sierpnia została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii podkreślił, że zakliczyński klasztor promieniuje duchowością św. Franciszka, którego wielu uznaje za swojego patrona. – Począwszy od ekologów po artystów. Trzeba jednak widzieć Biedaczynę z Asyżu w kontekście wiary. Wówczas okazuje się, że korzeniem i pniem, z którego wyrosła świętość Franciszka, jest Jezus Chrystus, którego umiłował on ponad wszystko i jak św. Paweł wszystko uznał za śmieci, byleby tylko pozyskał Chrystusa i był z Nim na zawsze zjednoczony, czego symbolem jest franciszkański obraz skrzyżowanych rąk Zbawiciela i założyciela zakonu – mówił bp Jeż.

Podkreślał, że dzięki chrystocentryzmowi wiary św. Franciszka po raz kolejny można i trzeba przypominać światu o nowości wiary chrześcijańskiej. – Ona jest dana ludziom wszystkich czasów. Nie starzeje się, nie dewaluuje, zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania człowieka – mówił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że miejscem głoszenia wiary w Jezusa jest od 400 lat zakliczyński klasztor. – To miejsce jest wyjątkowe ze względu na swoją wielowiekową historię. Promieniuje wiarą, modlitwą, ale i bogatą historią, a także kulturą – mówił bp Jeż.

Po Mszy św. i procesji biskup pobłogosławił pamiątkową tablicę na ścianie kościoła, a także feretron z obrazami Matki Bożej Katyńskiej i bł. o. Krystyna Gondka OFM, franciszkanina wywodzącego się ze Słonej, wioski należącej do parafii MB Anielskiej w Zakliczynie. – Jesteśmy dumni z naszego krajana. W Słonej mamy pomnik, a w naszym kościele od dzisiaj feretron, który jeszcze bardziej będzie przypominał o męczenniku z Dachau, pochodzącym z naszej ziemi – mówi Rafał Majewski, który należy do rodziny błogosławionego.  

ks. Zbigniew Wielgosz

Za: www.ofm.krakow.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda