Home WiadomościZ kraju Świętokrzyska wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej świętowała 203. rocznicę powstania Zgromadzenia

Świętokrzyska wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej świętowała 203. rocznicę powstania Zgromadzenia

Redakcja

25 stycznia – w liturgiczne święto nawrócenia świętego Pawła Apostoła, mija 203. rocznica powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy m.in. od 83 lat są obecni i posługują w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu.

25 stycznia 1816 roku Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Data ta w naszej rodzinie zakonnej przyjęła się jako dzień narodzin Zgromadzenia.

Świętokrzyska wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej podczas wspólnej modlitwy z podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Nowej Słupi oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Bielin, dziękowała Bogu w blasku relikwii swego założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda na Świętym Krzyżu za Zgromadzenie oraz za wszystkich Przyjaciół Misji Oblackich, Honorowych Oblatów i Dobrodziejów sanktuarium i klasztoru.

Do wspólnej modlitwy dołączył nasz współbrat, oblat z Katowic o. Robert Grabka OMI. Na Mszy świętej obecne były także: kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Nowej Słupi pani Anna Moruś – Mergalska i kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Bielin pani Małgorzata Sarnecka wraz z pracownikami tych instytucji.

Do wspólnej modlitwy dołączyli również włodarze zaprzyjaźnionych gmin:  wiceburmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Włodzimierz Zaręba z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Romanem oraz Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz.

W naszej świętokrzyskiej wspólnocie podczas celebrowanej w samo południe Eucharystii w bazylice mniejszej dziękowaliśmy Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę. Mszy świętej przewodniczył o. superior Marian Puchała OMI.  Homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu.

Ojciec Jamrozy nawiązując do liturgicznego święta Nawrócenia Pawła Apostoła powiedział: Bóg udzielił łaski całkowitego nawrócenia nie pierwszemu lepszemu grzesznikowi, ale osobie, której serce przepełnione było nienawiścią i żądzą zabijania wyznawców Chrystusa. Moglibyśmy powiedzieć, że przypadek Szawła był najtrudniejszy z możliwych, był beznadziejny, był, co najwyżej, zasługujący na potępienie. Ale dla Boga nie ma przypadków beznadziejnych, Bóg nigdy nie potępia. On walczy o każdego człowieka. I to jest pierwsza lekcja, jakiej Bóg pragnie nam dziś udzielić. Lekcja druga: Jezus w sposób jednoznaczny i całkowity utożsamia się ze swoim ludem. Prześladować chrześcijan, to prześladować Chrystusa. Cierpiący Kościół to cierpiący Chrystus. Czyż nie ta właśnie myśl przyświecała młodemu francuskiemu kapłanowi Eugeniuszowi de Mazenodowi gdy zakładał nasze Zgromadzenie? W słynnym liście pasterskim na Wielki Post z 1860 r. Założyciel pisał: Czyż jest rzeczą możliwą oddzielić miłość do Jezusa Chrystusa od miłości do Jego Kościoła? Miłować Kościół znaczy miłować Jezusa Chrystusa i odwrotnie. I lekcja trzecia. Jezus nie udziela Szawłowi prywatnego kursu katolickiej religii. On go odsyła do Kościoła: Idź, tam ci powiedzą, co masz czynić. A to oznacza, że i dzisiaj i aż do końca świata na podstawowe egzystencjalne pytanie człowieka: Co mam czynić? odpowiedź brzmi: Idź do Kościoła, tam ci powiedzą, tam uzyskasz odpowiedź, tam odnajdziesz prawdę.

Po uroczystej Mszy świętej wszyscy uczestnicy liturgii ucałowali relikwie św. Eugeniusza de Mazenoda. Następnie udali się do klasztornego refektarza na wspólny świąteczny posiłek.

Także podczas przeżywanego dziś dziękczynnego nabożeństwa świętokrzyscy oblaci modlili się o błogosławieństwo Boże i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki Zgromadzenia dla swojej rodziny zakonnej oraz upraszali dar licznych i świętych powołań oblackich.

W Polsce Oblaci są obecni od 1919 roku. Na dzień dzisiejszy posługują w 20 domach: Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu.

Dom Prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – Nowicjat.

Obecnie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy blisko 500 członków pracujących w Polsce, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawii.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda