Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: 195. rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN

Święty Krzyż: 195. rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN

Redakcja

Świętowanie 195. rocznicy zatwierdzenia przez Kościół Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej odbyło 14 lutego w świętokrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża. Oblaci odnowili swoje śluby zakonne.

Msza św. dziękczynna za dar powołania zgromadzenia zakonnego oblatów do służby w Kościele sprawowana była w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej. Przewodniczył jej o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu.

Homilię wygłosił o. superior Marian Puchała OMI, który przedstawił postać świętego Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kontekst, w którym powstawało to zakonne zgromadzenie.

Zwrócił uwagę, że początki oblackiego zgromadzenia, sięgają XIX wieku i dotyczą Prowansji, w południowej Francji. Były to czasy, kiedy Francja przeżywa głęboki kryzys; religijny, gospodarczy, polityczny, społeczny. W 1826 r. papieżem był Leon XII.

– W tych niezwykłych okolicznościach nastał wielki dzień dla Eugeniusza de Mazenoda, czyli zatwierdzenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którego jest założycielem. Oto człowiek pochodzący z arystokratycznej rodziny, mający przed sobą perspektywę bogatego małżeństwa do czego namawiała go matka, albo wielkiej kariery wojskowej, do której z kolei nakłaniał go ojciec, w pewnej chwili swego młodego życia słyszy głos Bożego powołania; „Pójdź za Mną” – mówił superior.

Przełożony świętokrzyskiej wspólnoty podkreślił, że zwieńczeniem całego życia o. Eugeniusza de Mazenoda była jego kanonizacja. Dokonał tego w niedzielę misyjną, 3 grudnia 1995 r. święty Jan Paweł II. Na Świętym Krzyżu misjonarze oblaci obecni są od 1936 roku.

– Módlmy się za wszystkich misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię na krańcach świata, z dala od swoich najbliższych, swojej rodziny i ojczyzny, by byli godnymi świadkami Jezusa Chrystusa, by mogli wzrastać duchowo, nabierać odwagi i samozaparcia w misjonarskiej służbie. Módlmy się także o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne – zachęcał o. Marian Puchała OMI.

Obecnie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 3658 zakonników na świecie. Posługuje w nim 461 oblatów z Polski w 58 placówkach zagranicznych. Na terenie Polski oblaci pracują w 21 zakonnych placówkach. Głoszą Ewangelię w 68 krajach wśród najuboższych, począwszy od Afryki, poprzez Madagaskar aż po daleką północ, wśród Indian i Eskimosów.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
LAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda