Home WiadomościZ kraju Wielki Post: dominikanin i jezuita o karmelitańskich mistykach

Wielki Post: dominikanin i jezuita o karmelitańskich mistykach

Redakcja

Na Wielki Post dominikanin Adam Szustak i jezuita Daniel Wojda przygotowali w ramach “Pogłębiarki” specjalną serię o mistykach karmelitańskich. “Pogłębiarka” to pierwsza polska aplikacja do medytacji chrześcijańskiej, w której znajdziemy codzienne medytacje Pisma Świętego, ignacjański rachunek sumienia, medytacje tematyczne oraz kursy rozwojowe. Aplikacja przydatna jest dla tych, którzy od lat praktykują tę formę modlitwy, jak również dla osób, które chcą się nauczyć medytacji.

W czasie pandemii w Internecie pojawia się coraz więcej aplikacji i stron internetowych z rozważaniami i ofertą rekolekcji. Jedną z nich jest aplikacja “Pogłębiarka”, której inauguracja zaplanowana jest na Wielki Post.

“Pogłębiarka” to społeczność osób, która już od pięciu lat gromadzi się co tydzień na niedzielnych medytacjach prowadzonych przez jezuitę kleryka Daniela Wojdę. Dziś z medytacji korzysta regularnie ponad 5 tys. osób. Każdy może do nich dołączyć i zacząć medytację, ponieważ są one prowadzone w serwisach Youtube i Facebook. Co więcej, są to tzw. medytacje prowadzone, to znaczy, że dołączając do modlitwy usłyszymy głos jezuity, który poprowadzi nas przez całą medytację. W każdym momencie można jednak wyłączyć głos lektora i kontynuować modlitwę samodzielnie.

Użytkownicy oprócz codziennych kilkunastominutowych medytacji prowadzonych, znajdą w aplikacji Ewangelię z krótkim komentarzem na dobry początek dnia, ignacjański rachunek sumienia, który pomoże podsumować dzień oraz kursy rozwojowe, czyli serie materiałów wideo dotyczące różnych sfer życia, np. męskości, kobiecości, emocji.

W zamyśle głównego pomysłodawcy i prowadzącego Pogłębiarkę Daniela Wojdy SJ, jest łączenie duchowości chrześcijańskiej z rzetelną formacją ludzką opartą o psychologię i naukę o człowieku. Aplikacja pozwala samemu wybrać, które ćwiczenia duchowe chcemy praktykować oraz ustawić automatyczne przypomnienia, które pomogą nam pamiętać o codziennej modlitwie. “Pogłębiarka” jest darmowa. Można ją pobrać zarówno na urządzenia z Androidem, jak i IOS.

– W “Pogłębiarce” chcemy nauczyć ludzi medytacji i pokazać im, że jest to chrześcijańska praktyka modlitewna sięgająca pierwszych wieków Kościoła, dzięki której można rozwijać się duchowo i być bliżej Boga, ale również bliżej siebie samego i ludzi, z którymi żyjemy. W tym zabieganym świecie medytacja jest niczym wytchnienie, oddech świeżego powietrza, który przywraca nam równowagę, pomaga nazwać rzeczy po imieniu i odnaleźć odpowiednią hierarchię w naszym życiu. W Wielkim Poście razem z o. Adamem Szustakiem OP chcemy przybliżyć myśli mistyków karmelitańskich i pokazać, jak duchowość może przenikać nasze codzienne życie. W ramach postanowień wielkopostnych, warto podjąć wyzwanie, że nauczę się medytacji chrześcijańskiej i będę codziennie poświęcał kilkanaście minut na medytację w “Pogłębiarce”. To może być początek czegoś całkowicie nowego, na całe życie – mówi KAI Daniel Wojda, pomysłodawca i prowadzący projekt “Pogłębiarka”.

Na Wielki Post w ramach inauguracji aplikacji będzie można towarzyszyć wyjątkowemu duetowi dominikańsko-jezuickiemu. Dominikanin o. Adam Szustak w ramach swojej serii „Wstawaki” rozważać będzie wybrane cytaty mistyków karmelitańskich, do których jezuita Daniel Wojda przygotował medytacje. Ta forma modlitwy pomoże pogłębić myśli świętych i sprawić, aby stały się częścią naszego codziennego życia.

dg / Warszawa
KAI


Zobacz na: www.poglebiarka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda