Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Eucharystia przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż: Eucharystia przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

W Światowy Dzień Świętości Życia w kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu odbyła się Msza święta, sprawowana przez superiora wspólnoty świętokrzyskiej – o. Mariana Puchałę OMI. Modlitwa transmitowana była przez Radio Kielce. Odbyła się na prośbę władz wojewódzkich:

Wywodzę się z narodu, który deklaruje się jako katolicki, w związku z tym musiałem tu być, żeby wyrazić to, czego ludzie oczekują i pragną, a nie mogą tu sami przybyć, bo mają ograniczone poruszanie się. Ludzie mają wiele obaw, problemów, lęków. Przyniosłem je chyba w najbardziej odpowiednie miejsce – powiedział Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz.

Dziś żyjemy w czasach, gdy medycyna jest na wysokim poziomie, ale zarazy nadal się zdarzają. Dlatego przychodzimy na Święty Krzyż, by paść na kolana przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, tak jak czynili nasi ojcowie. To nie jest tradycja, to jest rzecz, która jest nam dzisiaj szczególnie konieczna – powiedział Krzysztof Lipiec – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z województwa świętokrzyskiego.

Przełożony lokalnej wspólnoty zakonnej przypomniał o znaczeniu relikwii Drzewa Krzyża Świętego i ich obecności w najstarszym polskim sanktuarium narodowym:

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię” (Mt 2,28). Te słowa Jezusa wskazują na tajemniczą drogę łaski, która daje ludziom wierzącym pokrzepienie w trudzie i zmęczeniu. Są one wyrazem solidarności Jezusa Chrystusa z ludzkością przygnębioną, zalęknioną i cierpiącą. Są wyrazem naszej wiary i nadziei. Dlatego bardzo się cieszę z tej inicjatywy władz wojewódzkich, by tu przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, w tym najstarszym polskim sanktuarium, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego modlić się w intencji naszej Ojczyzny, błagając Boga przez ręce Maryi o ratunek dla nas i całego świata.

Widzimy tu za szybą, w pancernym tabernakulum, relikwiarz świętokrzyski o podwójnych ramionach, zawierający cząstki Drzewa Krzyża Świętego, zwany też karawaką. Takie krzyże stawiano przy drogach w czasie epidemii cholery, by chroniły przed zarazą. Na koniec Eucharystii będziemy pobłogosławieni tym krzyżem, który jest symbolem cierpienia i ofiary, a jednocześnie znakiem odkupienia i zbawienia, znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią – powiedział na wstępie liturgii o. Marian Puchała OMI.

Homilię wygłosił o. Tomasz Gali OMI – socjusz mistrza nowicjatu. Nawiązał do Ewangelii, proklamowanej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wskazał na strach i niepewność, jaka towarzyszy Maryi, która słysząc obietnicę Boga, nie potrafi wszystkiego przewidzieć, nie wie, jak będzie wyglądała jej przyszłość.

My przeżywamy to samo, zastanawiamy się, jak się potoczą losy Polski, jak będzie wyglądał świat jutro, za miesiąc – mówił homilista.

Inicjatywa Eucharystii w intencji Ojczyzny, mieszkańców województwa świętokrzyskiego, chorych, personelu medycznego oraz służb i wolontariuszy zaangażowanych w walkę z koronawirusem, wyszła od władz województwa świętokrzyskiego. Jest wyrazem głębokiej troski włodarzy o teraźniejszość i przyszłość ludzi, którym służą.

W tym trudnym czasie powinniśmy odwołać się do pomocy zdecydowanie wyżej, nie tylko do polskiego rządu. (…) Ważne jest to, by ludzie pamiętali, że poza maseczkami i innymi środkami bezpieczeństwa, o których myślimy na co dzień, są też inne – często nawet bardziej istotne – tłumaczy decyzję Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Codziennie o godzinie 12.00 sprawowana jest tutaj Eucharystia w intencji ustania pandemii koronawirusa.

(pg/Radio Kielce)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda