Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Odsłonięcie i poświęcenie tablicy ofiar katastrofy smoleńskiej

Święty Krzyż: Odsłonięcie i poświęcenie tablicy ofiar katastrofy smoleńskiej

Redakcja

9 marca w kruchcie bazyliki mniejszej została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej: śp. Przemysława Gosiewskiego – Wicepremiera Rządu RP i posła na sejm, śp. Tomasza Mertę – Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Generalnego Konserwatora Zabytków oraz śp. Teresę Walewską – Przyjałkowską – Wiceprezesa Golgoty Wschodu, którzy zasłużyli się dla Świętego Krzyża. Byli oni członkami oficjalnej delegacji na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską oraz najważniejszymi osobami w państwie i zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Fundatorami epitafium są rodziny i przyjaciele tragicznie zmarłych.

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, przyjaciele, znajomi oraz wielu wiernych nie tylko z ziemi świętokrzyskiej uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej w świętokrzyskiej bazylice pw. Trójcy Świętej. Przewodniczył jej o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Wraz z nim koncelebrowali Mszę Świętą opat jędrzejowskich Cystersów o. Edward Stradomski, Ks. Andrzej Drapała, który kieruje stowarzyszeniem Nadzieja Rodzinie w Kielcach oraz o. Krzysztof Jamrozy OMI, Socjusz Mistrza Nowicjuszy.

Ojciec Zygfryd w kazaniu przybliżył związek z klasztorem na Świętym Krzyżu śp. Przemysława Gosiewskiego, śp. Tomasza Merty i śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej: … te trzy osoby, które zostają dziś upamiętnione na Świętym Krzyżu były za swego życia mocno związane z tym świętym miejscem. Śp. Pan Przemysław Gosiewski tak wiele zrobił dla ziemi świętokrzyskiej ale szczególnie umiłował sobie to miejsce. Tak często przybywał tutaj prywatnie wraz z żoną, dziećmi. Tutaj czerpał z Krzyża Chrystusa mądrość, prosił o siłę i światło. Troszczył się o wiele spraw tego miejsca, szczególnie leżał mu na sercu sprawa zjednoczenia obiektów klasztornych na Świętym Krzyżu. Na dwa tygodnie przed katastrofą był na Świętym Krzyżu wraz z panem Tomaszem Mertą, ówczesnym Generalnym Konserwatorem Zabytków. Przybyli tutaj, aby osobiście zobaczyć odnowioną kaplicę Oleśnickich, w której przechowywany jest najcenniejszy skarb naszego regionu relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Pan Tomasz Merta szczególnie dbał o serce i duchową stolicę tego regionu jakim jest Święty Krzyż. Dzięki jego staraniom możemy dziś podziwiać odnowione freski zdobiące miejsce przechowywania relikwii Krzyża Świętego. Pani Teresa Walewska-Przyjałkowska związała się ze świętokrzyskim sanktuarium poprzez upamiętnienie w tym miejscu Golgoty Wschodu. Związana z ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich, dbała oto, aby pamięć o zamordowanych Polakach na wschodzie przetrwała. Na Świętym Krzyżu była w roku 2009, towarzysząc ostatniemu Prezydentowi na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Dzięki staraniom m.in. Pani Teresie u podnóża świętej góry znajduje się pomnik Krzyży Katyńskich. Dziś chcemy dziękować Bogu za ich życie, za ich patriotyzm za ich służbę jaką pełnili w naszej Ojczyźnie. Upamiętniamy wybitnych synów i córkę Polskiej ziemi. Chcemy w ten sposób przekazać pokoleniom, że ich życie pełne poświęcenia, służby drugiemu człowiekowi było także mocno i silnie związane z Bogiem, od którego czerpali łaski i moc do codzienności – mówił kaznodzieja.

Po zakończeniu Eucharystii i nabożeństwie Gorzkich żali uczestnicy uroczystości wysłuchali laudacji pana prof. Adama Massalskiego, który przybliżył nam życie i działalność śp. Przemysława Gosiewskiego, śp. Tomasza Merty oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Następnie głos zabrał pan Joachim Brudziński Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Pan Przewodniczący odczytał list od Premiera Jarosława Kaczyńskiego skierowany do Rodzin i uczestników uroczystości oraz osobiście podziękował za zaproszenie i możliwość obecności na dzisiejszej uroczystości. Przed odsłonięciem tablicy głos zabrała pani senator Beata Gosiewska, która z wielkim wzruszeniem w imieniu Rodzin ofiar Katastrofy Smoleńskiej dziękowała za dzisiejszą uroczystość. Następnie wszyscy przeszli do kruchty bazyliki gdzie ojciec superior Zygfryd Wiecha OMI odmówił modlitwę oraz poświęcił tablicę. Odsłonięcia dokonał syn śp. Przemysława Gosiewskiego Miłosz. Na zakończenie przemówiła pani Magdalena Merta, żona śp. Tomasza Merty, dziękując szczególnie za to, że tu na Świętym Krzyżu po raz pierwszy w ten sposób upamiętniono osobę jej męża i jego życie.

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli m.in. Jadwiga Gosiewska – mama śp. Przemysława Gosiewskiego oraz dzieci Miłosz i Kinga; przedstawiciele rodziny śp. Teresy Walewskiej – Przyjałkowskiej – Pani Jolanta Jentys, Pan prof. Jacek Przygodzki z małżonką; przedstawiciele pozostałych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej; parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej; samorządowcy ziemi świętokrzyskiej; przedstawiciele służb mundurowych województwa świętokrzyskiego; przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i patriotycznych oraz dwanaście pocztów sztandarowych. Osłonięciu tablicy towarzyszyła okolicznościowa wystawa zdjęć, pokazująca ostatni pobyt na Świętym Krzyżu tragicznie zmarłych, którzy zostali upamiętnieni na odsłoniętej dziś tablicy. Cześć ich pamięci!!!

Więcej (zdjęcia) na: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda