Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: pielgrzymi ormiańscy modlili się przy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż: pielgrzymi ormiańscy modlili się przy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

W niedzielne popołudnie w kaplicy Adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, odbyło się uroczyste nabożeństwo, któremu przewodniczył Archimandryta Ks. Taron Ghulikyan. Sprawowanym obrzędom towarzyszyła modlitwa i śpiew w obrządku ormiańskim.

W liturgii udział wzięli pielgrzymi, którzy przyjechali na tę okoliczność do świętokrzyskiego sanktuarium oraz ojcowie oblaci: o. Krzysztof Czepirski OMI – rektor bazyliki, o. Jacek Leśniarek OMI i o. Michał Tomczak OMI.

Ks. Taron Ghulikyan został wyznaczony na zwierzchnika Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Polsce w 2019 roku. Od tego czasu jeździ po kraju odwiedzając Ormian i modląc się z nimi. W świętokrzyskim sanktuarium gościł już drugi raz.

Ormiański Kościół Katolicki tworzy jeden patriarchat z siedzibą w Bzommar koło Bejrutu. Podlegają mu 1 metropolia (Bejrut w Libanie), 4 archieparchie (archidiecezje), 9 eparchii (diecezji) i ordynariatów oraz 2 egzarchaty patriarsze i 1 egzarchat apostolski. Znajdują się one w Libanie, Iranie, Iraku, Egipcie, Syrii, Turcji, Palestynie, na Ukrainie, w Rumunii, we Francji i Grecji, a także w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie Wschodniej (z siedzibą w Giumri w Armenii).

W Polsce liczy obecnie kilka tysięcy wiernych. W Kielcach i okolicach mieszka około 100 osób narodowości ormiańskiej.

Od 25 lipca 2015 r. katolickim patriarchą Cylicji dla Ormian jest urodzony 13 listopada 1934 r. Krikor Bedros XX Ghabroyan, (po polsku Grzegorz Piotr XX Ghabroyan).

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda