Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: trwają uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż: trwają uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

swietykrzyz-plW poniedziałek 12 września na wspólną modlitwę do sanktuarium przybyli Leśnicy. Gościliśmy Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu: dyrektora Andrzeja Matysiaka, zastępców dyrektora  Piotra Kacprzaka i Marka Szarego. Obecny był także dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski wraz ze swoimi współpracownikami oraz Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół leśnych w Zagnańsku. Na wspólną modlitwę z leśnikami przybył także Dariusz Pilarek reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.

Naszej modlitwie towarzyszyli księża kapelani: ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy- Dziekan Duszpasterzy Leśników i zarazem delegat biskupa Tadeusza Lityńskiego – Krajowego Duszpasterza Leśników, ks. kan. Dariusz Kowalski z diecezji sandomierskiej, ks. Robert Kuropieska z diecezji radomskiej, ks. Franciszek Berak z diecezji kieleckiej oraz dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński i nasi współbracia oblaci ze świętokrzyskiego komunitetu na czele z superiorem o. Zygfrydem Wiechą OMI.

Liturgia Mszy świętej została w całości przygotowana i animowana przez wspólnotę leśników. Nie zabrakło także sygnalistów.

Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy. W swoim słowie zwrócił uwagę na szczególne miejsce jakim jest świętokrzyskie sanktuarium i na wiele aspektów łączących leśników z tym miejscem: Jesteśmy w miejscu szczególnym dla nas leśników. Tutaj doświadczamy obecności Chrystusa w Jego krzyżu. Zwróćmy uwagę, że drzewo po ścięciu, gdy je poddajemy obróbce staje się drewnem. Ścięte drzewo jest martwe. Podczas gdy tutaj w tym sanktuarium czcimy Drzewo – żywe drewno, z którego płynie życie. Drzewo krzyża Chrystusowego dla nas wszystkich jest mostem, który nas łączy, ożywia. I dla nas leśników – to Drzewo krzyża jest bardzo bliskie ono przypomina nam o tym co było, co jest i każe nam z nadzieją patrzeć w naszą przyszłość. Także i leśnik to pośrednik między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Wśród leśników znane jest porównanie: dziadek leśnik sadził las, syn leśnik pielęgnował, wnuk leśnik zbiera owoce z tego lasu. My leśnicy pielęgnujemy historię i czynimy tak wiele aby przekazać nowym pokoleniom całe bogactwo i spuściznę tradycji: dbamy o wiele krzyży, którą są w lasach i przypominają o wielu naszych rodakach, którzy zginęli w obronie ojczyzny, wolności, niepodległości. Krzyże, które spotykamy ale przede wszystkim ten krzyż – tutaj na Świętym Krzyżu – przypominają o ocaleniu, nadziei, o nowym życiu. Z tego miejsca – od Chrystusowego krzyża –  pragniemy zaczerpnąć siły i mocy do codziennej służby, aby chronić piękno stworzonego świata, odpowiedzialnie gospodarować powierzonym nam dobrem jakim jest las – mówił ks. Wiktor.

Po uroczystej Eucharystii w klasztorze miała miejsce narada dyrekcji z nadleśniczymi a poniej w klasztornym podwórku była mozliwość spotakania leśników i ich rodzin na wspólnje agapie.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda