Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: wizyta prezydenta Republiki Węgierskiej

Święty Krzyż: wizyta prezydenta Republiki Węgierskiej

Redakcja

W sobotę 23 marca 2019 roku na Świętym Krzyżu gościł prezydent Węgier, János Áder, wraz z małżonką oraz z kilkunastoosobową delegacją rządową.Wizyta rozpoczęła się od nabożeństwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, które poprowadził o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Nabożeństwo zostało poprzedzone powitaniami: Biskupa Sandomierskiego, Krzysztofa Nitkiewicza oraz superiora świętokrzyskich oblatów, o. Mariana Puchały OMI.

1000 – letnie relacje polsko-węgierskie to wypróbowany sojusz i przyjaźń obu narodów. Wspólna walka o niepodległość, walka o wartości chrześcijańskie, o godność człowieka i narodu, niech będą także drogowskazami na przyszłość, kreśląc perspektywy świetlanej przyszłości Europy i chrześcijańskiego świata – w słowie powitania zwrócił się o. Marian Puchała OMI, superior komunitetu świętokrzyskiego.

Po modlitwie i adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego goście udali się na poczęstunek do klasztornego refektarza i jadłodajni. Wśród licznie zaproszonych gości obecni byli: Anna Krupka – Wiceminister Sportu i Turystyki, Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.

Obecni byli także: Mirosław Gębski – Starosta Kielecki, Andrzej Gąsior – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny oraz członkowie Stowarzyszenia “Per Crucem”, które od lat działa przy świętokrzyskim sanktuarium. Wśród gości byli również państwo Katarzyna i Marcin Papaj ze Starachowic, którzy wykonali nową tablicę upamiętniającą św. Emeryka oraz Elżbieta i Krzysztof Furmankowie z Daleszyc, którzy wykonali nowy postument z piaskowca pod popiersie św. Emeryka, znajdujące się na placu przed bazyliką mniejszą.

Wizyta była okazją do zapoznania się z historią Świętego Krzyża, a towarzyszyło jej otwarcie wystawy „Polska-Węgry – początek”, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Per Crucem”, Polskie Radio Kielce – na czele z prezesem, Januszem Knapem oraz naszą wspólnotę zakonną ze Świętego Krzyża. Scenariusz wystawy opracował dr Czesław Hadamik przy konsultacji z prof. Krzysztofem Brachą z UJK w Kielcach. Powstanie ekspozycji wsparli: Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski,  Starosta Powiatu Kieleckiego – Mirosław Gębski oraz Prezydent Miasta Kielce – Bogdan Wenta. Po otwarciu wystawy, przypominającej o wielowiekowych relacjach przyjaźni pomiędzy Polską w Węgrami, dostojni goście wpisali się do księgi pamiątkowej, a następnie przeszli na plac przed bazyliką, gdzie Prezydent Węgier – János Áder wraz z małżonką oraz Prezydent Miasta Kielce – Bogdan Wenta, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Emeryka.

W blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego modliliśmy się dziś z dostojnymi gośćmi z Węgier, prosząc przez wstawiennictwo świętych orędowników: św. Stefana, św. Emeryka, św. Władysława, św. Elżbiety Węgierskiej, św. Wojciecha, św. Stanisława, bł. Wincentego Kadłubka, św. Andrzeja Boboli i św. Jana Pawła II, o dar odwagi dla nas, byśmy w dzisiejszym świecie pełnym nienawiści i przemocy, gdzie ślady Boga i Jego miłości są zatarte, odrzucane, byli autentycznymi świadkami i prorokami mądrości Krzyża – by także dzięki nam, dokonywała się odnowa moralna naszych narodów; byśmy patrząc na Krzyż – uczyli innych współpracy, uczciwości, prawdy, jedności, zgody i przebaczenia – powiedział o. Dariusz Malajka OMI, rektor Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu.

D. Malajka OMI

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda