Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: X Jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski

Święty Krzyż: X Jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski

Redakcja

oblaci.plKilka tysięcy pielgrzymów i turystów nawiedziło sanktuarium na Świętym Krzyżu w czasie trwania X Jubileuszowego Jarmarku Świętokrzyskiego. Impreza odbyła się na błoniach świętokrzyskich.

Organizatorzy, wybierając to miejsce, nawiązali do jarmarków, które odbywały się na Świętym Krzyżu w średniowieczu. Wydarzeniu towarzyszyło hasło “Wehikuł czasu”.

Tradycyjnie Jarmark rozpoczął się od Eucharystii celebrowanej na błoniach świętokrzyskich, w której uczestniczyło kilkuset wiernych. Przewodniczył jej superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI, a homilię wygłosił rektor bazyliki o. Dariusz Malajka OMI. Kaznodzieja, nawiązując do przeżywanej w liturgii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, mówił: Jezus zanim wstąpił do nieba zostawił swoim Apostołom testament: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony. Dziś  papież Franciszek jest prorokiem naszych czasów, który zapala nas do działania, do życia radością Ewangelii i ukazuje nam niebo tu na ziemi. Przypomina, że jeśli chcemy być z Chrystusem w niebie, najpierw tu na ziemi trzeba być Jego świadkiem, prawdziwym uczniem. Nieustannie wołać do Boga: naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Niewątpliwie tym, któremu udało się osiągnąć niebo, tym który chodził ścieżkami Boga, jest Jan Paweł II. Ten, który na polskiej ziemi wołał: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Duch Święty to dar Jezusa, który wstąpił do nieba. I wydaje się, że w ostatnich dniach, od niedzieli 10 maja, ten powiew Ducha Świętego odczuwamy na nowo i z nową nadzieją. Czy dzięki nam, naszym wyborom odmieni się oblicze tej ziemu, ziemi nad Wisłą? Prośmy dziś o dary Ducha Świętego dla siebie nawzajem – szczególnie o dar mądrości i chrześcijańskiego rozsądku. A zachęceni słowami kanonizowanej dziś w Rzymie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki, chodźmy, rozbudźmy świat – zachęcał kaznodzieja.

Mszę świętą uświetniła Orkiestra Dęta ze Strawczyna i Chór “Con Passione” z Zagnańska. Szczególną atrakcją dla pielgrzymów i turystów było papamobile, którym podróżował Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna – występy zaproszonych gości oraz zespołów ludowych reprezentujących poszczególne gminy powiatu kieleckiego. W ramach jarmarku można było obejrzeć bitwę chórów, turniej wójtów i burmistrzów, występy teatralne, pojedynki na głosy, występy ludowych zespołów śpiewaczych, prezentacje dworskich obyczajów, pokazy walk rycerskich, rzemiosło artystyczne, pracę kowala, osadę średniowieczną czy kupieckie kramy. Nie zabrakło także tradycyjnych stoisk przygotowanych przez poszczególne gminy. Znalazły się na nich tradycyjne rękodzieło oraz specjały kulinarne.

Świety Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/Świety Krzyż

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda