Tablica upamiętniająca płk. Ryszarda Kuklińskiego na Jasnej Górze

Tablica upamiętniająca płk. Ryszarda Kuklińskiego została poświęcona w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego, od których wyszła ta inicjatywa.

„Postanowiliśmy uczcić pamięć wielkiego bohatera pana płk. Kuklińskiego, który sam jeden, w tajemnicy przed wszystkimi, uratował Polskę od zagłady nuklearnej przygotowywanej przez Związek Radziecki. Docenili to także ludzie ze Stanów Zjednoczonych, bo dzięki informacjom płk. Kuklińskiego, możliwe było uniknięcie zagłady nuklearnej nie tylko Polski, ale i Europy, gdyż pułkownik przekazał dane dotyczące bunkrów strategicznych rządu i Armii Rosyjskiej” – mówi Kazimierz Krasiczyński, przewodniczący Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego.

„Jeżeli chodzi o pamięć płk. Ryszarda Kuklińskiego, to powiem, że są mieszane podejścia do tej postaci, bo próbowaliśmy w paru miejscach we Wrocławiu taką tablicę wmurować i poświęcić, i nie udało nam się. Dopiero na Jasnej Górze było bardzo życzliwe podejście” – zaznacza Józef Sieluk, skarbnik Kapituły.

Wizyta na Jasnej Górze rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. por. Kamil Szustak, a koncelebrował o. płk Jan Golonka. Po Mszy św. w Kaplicy Pamięci Narodu miała miejsce ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Na tablicy widnieje napis: „Śp. płk Ryszard Kukliński uratował Polskę przed nuklearną zagładą planowaną przez Związek Radziecki, pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Krzyża TIBI MATER POLONIA NR 1 przyznaną przez Kapitułę Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego. ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ Wrocław-Częstochowa 2014’”.

Następnie odbyła się ceremonia odznaczenia osób zasłużonych odznaczeniem „Za Boga i Ojczyznę”. Otrzymali je także ojcowie paulini, m.in. o. płk Jan Golonka. Obecny na uroczystości Artur Warzocha z PiS odczytał list z podziękowaniem od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, również uhonorowanego odznaczeniem, który nie mógł być dziś obecny.

Odznaczenie „Za Boga i Ojczyznę” to nowe odznaczenie Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych. „Te słowa wypowiedział ks. Ignacy Skorupka prowadząc do ataku na moskali młodych, można powiedzieć dzieci z Legii Akademickiej – przypomniał Kazimierz Krasiczyński – I prowadząc do ataku zawołał: ‘Za Boga i Ojczyznę’ i w tym momencie trafiła go kula radziecka. Zginął, ale kard. Kakowski powiedział, że do chwili śmierci ks. Ignacego Skorupki Polacy się cofali, ale po jego śmierci tylko Rosjanie się cofali, Polacy już nie, i wygrali tę wojnę. Uchronili Europę, a może i świat od zagłady. Później zrobił to pan płk Kukliński, i dlatego chcemy go uczcić poprzez wmurowanie tablicy w tym miejscu, gdzie nawet za kilkaset lat będzie o nim pamięć, na jaką zasłużył. Jasna Góra jest najlepszym miejscem w Polsce, żeby można było czcić nasze patriotyczne przywiązanie do Ojczyzny i do Matki Boskiej”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com