Taizé w Walencji pod znakiem pokoju na świecie

www.deon.plKilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całej Europy uczestniczyć będzie od 28 grudnia br. do 1 stycznia 2016 r. w tradycyjnym Europejskim Spotkaniu Młodych. Tym razem odbędzie się ono w Walencji w Hiszpanii.

Co roku na przełomie grudnia i stycznia ekumeniczna wspólnota braci z Taizé organizuje spotkanie młodych w jednym z europejskich miast. Wczoraj na swojej stronie internetowej www.taize.fr wspólnota opublikowała program tego 38 już spotkania. Planowane są spotkania tematyczne, modlitwy i śpiewy oraz spotkania z przedstawicielami religii oraz polityki. Wśród uczestników będzie też licząca ponad trzy i pół tysiąca osób grupa z Polski. Opiekunem ich będzie bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Spotkanie rozpocznie się 28 grudnia wspólną kolacją w parku Turia. Kolejne dni do 1 stycznia przeznaczone są na modlitwy i spotkania w grupach roboczych. Każdy dzień rozpoczynać się będzie modlitwą poranną o godz. 8.30 w kościołach parafii goszczących uczestników. Na wspólne modlitwy młodzi spotykać się też będą o godz. 14.00 i 19.00 w katedrze, w kościołach w centrum Walencji i w dwóch halach namiotowych. Oficjalny program każdego dnia kończyć się będzie modlitwą o godz. 19.00, z rozważaniami przeora Wspólnoty z Taizé brata Aloisa, poświęconymi założycielowi wspólnoty, bratu Rogerowi Schulzowi. W 2015 r. minęło 75 lat od przybycia Brata Rogera do tej małej wioski we francuskiej Burgundii, a także setna rocznica jego urodzin i 10. jego tragicznej śmierci.

Popołudnia przeznaczone są na spotkania tematyczne, zorganizowane w ok. 20 miejscach Walencji, na dyskusje i refleksje na temat wiary i duchowości, solidarności oraz relacji między społeczeństwem, sztuką i wiarą. W tych spotkaniach zapowiedzieli swój udział m.in. burmistrz Walencji Joan Ribó, socjolog Luis Díe Olmos oraz Vicente Torres, prokurator sądu antykorupcyjnego.

Głównym punktem „pielgrzymki zaufania” w Walencji będzie „alternatywny Sylwester” – w postaci modlitwy o pokój i „święto narodów – bezalkoholowe do drugiej nad ranem”, głosi program 38. Europejskiego Spotkania Młodych. Wszyscy spotkają się już po południu 31 grudnia w grupach krajowych i regionalnych. Kilkudniowe spotkanie zwieńczy 1 stycznia 2016 r. wspólna liturgia oraz obiad w parafiach goszczących uczestników spotkania Taizé.

Arcybiskup Walencji, kard. Antonio Cañizares zapewnił braci z Taizé, że gospodarze spotkania są gotowi na przyjęcie gości z całej Europy. „Będzie to spotkanie modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan”, cieszy się hiszpański purpurat i podkreśla: „Jesteśmy Kościołem, który wierzy w Jezusa Chrystusa, Kościołem zjednoczonym, Kościołem odpowiadającym życzeniu naszego Pana, aby świat uwierzył że jesteśmy jedno. Naszą nadzieję pokładamy w wierze”, stwierdził kard. Cañizares.

Udział w „pielgrzymce zaufania” w Walencji oznacza: wspólną modlitwę, śpiew i ciszę tysięcy młodych ludzi zgromadzonych nad Morzem Śródziemnym ze wszystkich krajów naszego kontynentu i czerpanie z tego nowej nadziej. Będzie to także doświadczenie gościnności rodzin przyjmujących uczestników, poznanie ludzi, którzy żyją Ewangelią i nadają społeczeństwu nowe oblicze, przypominają bracia z Taizé.

Taizé we francuskiej Burgundii jest od 1944 r. siedzibą wspólnoty ekumenicznej założonej przez brata Rogera Schutza. Obecnie należy do niej ok. stu braci z ponad 25 krajów, z różnych wyznań ewangelickich oraz członków Kościoła katolickiego. Europejskie Spotkania Młodych organizują bracia z Taizé w porozumieniu i współpracy z Kościołem lokalnym, od 1978 r., na przełomie lat, za każdym razem w innym kraju europejskim, m.in. w Paryżu, Londynie, Budapeszcie, Barcelonie, Pradze, Berlinie, Warszawie. Obecnie przeorem Wspólnoty jest 60-letni br. Alois Löser, teolog katolicki z niemieckiego Stuttgartu.

Za: www.deon.pl.