Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Tarnów: Sympozjum o życiu konsekrowanym

Tarnów: Sympozjum o życiu konsekrowanym

Redakcja

diecezja.tarnow.plBez świadectwa i poświęcenia osób konsekrowanych trudno sobie wyobrazić życie Kościoła – powiedział bp Andrzej Jeż. Ordynariusz diecezji tarnowskiej rozpoczął sympozjum pt. „Życie konsekrowane znakiem wiarygodności Kościoła” w Wyższym Seminarium Duchownym.

Zdaniem biskupa, papież Franciszek, ogłaszając Rok Życia Konsekrowanego, dał nam wszystkim bardzo dobrą sposobność, byśmy na nowo odkryli i docenili wartość daru, którym jest życie osób zakonnych.

Pasterz Kościoła tarnowskiego podkreślił też, że od setek lat modlitwą, pracą i swoim świadectwem, osoby konsekrowane ubogacają życie Kościoła, a także całych społeczeństw. „Bez nich mapa diecezji byłaby o wiele uboższa. A cóż dopiero powiedzieć o wymiarze duchowym?” – dodał.

Nazwa „życie konsekrowane” nie była znana w starożytności, ta terminologia powstała po Soborze Watykańskim II i po wydaniu nowego Kodeksu Kanonicznego- przypomniał o tym ks. prof. dr hab. Stanisław Longosz z KUL-u.

Tymczasem o. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badania dotyczące kształtu duszpasterstwa powołaniowego w Polsce.

„Badając 20 zgromadzeń zakonnych chciałem się przyjrzeć na ile w przypadku powołań jest miejsce dla Boga, Jego inicjatywę powoływania, a na ile jest to działanie marketingowe w stylu „Przyjdź do nas”- mówi jeden z prelegentów.

Badania wykazały, że przy całej różnorodności zgromadzeń i zakonów oraz różnorodności metod, które wykorzystują duszpasterze powołań widać wyraźny szacunek dla łaski Bożej. „Najważniejsze jest świadectwo życia zakonnego, bo jest ono najbardziej przekonujące, a techniki marketingowe one na dalszą metę nie wydają się być efektywne”- dodaje.

Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJII w Krakowie.

„Tak jak przed laty, niezwykle ważne jest bronienie wiarygodności Kościoła” -mówił o roli osób konsekrowanych, ks. dr hab. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału.

„Życie zakonne przez wieki spełniało tę rolę, gdy były trudne chwile, zakonnicy pokazywali nowe sposoby, perspektywy życia i działania. Dziś też wiele jest wyzwań przed osobami konsekrowanymi. Ogłaszając Rok Życia Konsekrowanego, papież Franciszek zauważa z własnych doświadczeń, potrzebę odnowienia tego życia” – podkreśla jeden z prelegentów.

W sobotę w Tarnowie drugi dzień konferencji naukowej. Zaproszeni goście podejmą tematy związane m.in. z aktualnymi wyzwaniami jakie stoją przed zakonami.

W diecezji tarnowskiej jest obecnych 16 zgromadzeń męskich i 38 zgromadzeń żeńskich, a także 2 świeckie instytuty życia konsekrowanego. Niektóre ze zgromadzeń posługują w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miejscach w diecezji. Siostry Służebniczki Starowiejskie mają w sumie na terenie diecezji tarnowskiej 36 placówek, a Siostry Służebniczki Dębickie 29.

Na świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. W Polsce jest ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną.

Za: www.diecezja.tarnow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda