Home WiadomościZe Świata Bp Tadeusz Kusy OFM ordynariuszem diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej

Bp Tadeusz Kusy OFM ordynariuszem diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej

Redakcja

RVOjciec Święty przyjął rezygnację salezjanina bp. Alberta Vanbuela z funkcji ordynariusza diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej. Równocześnie mianował jego następcą pochodzącego z Cieszyna o. Tadeusza Kusego OFM. Od maja ubiegłego roku był on w tej diecezji biskupem koadiutorem.

Tadeusz Kusy wstąpił do prowincji Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach w 1969 r. Tam też w 1974 r. złożył śluby wieczyste, a w 1976 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował w seminarium franciszkanów w Katowicach oraz w Instytucie Nauk i Teologii Religii w Paryżu, gdzie uzyskał licencjat z teologii. W 1979 r. wyjechał na misje, najpierw do Demokratycznej Republiki Konga, a później do Republiki Środkowoafrykańskiej. Poza duszpasterstwem zajmował się głównie kształceniem młodych franciszkanów. Był m.in. mistrzem postulatu i odpowiedzialnym za formację w Bangi. Sprawował tam też funkcje diecezjalne; m.in. kierował komisją ds. życia konsekrowanego i był członkiem kolegium konsultorów tej stołecznej archidiecezji. 31 maja 2014 r. Franciszek mianował go biskupem koadiutorem diecezji Kaga-Bandoro.

lg/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda